Filmový tip: Kráľovná Alžbeta

AlžbetaFilm Kráľovná Alžbeta zachytáva cestu mladučkej anglickej kráľovnej, ktorá sa z väzenia dostáva až na anglický trón. Z nesmelého dievčaťa sa stáva žena panovníčka, alebo skôr nekompromisný panovník, ktorý chce postaviť svoju zem opäť na nohy. 

Kráľ Henrich VIII. sa do dejín zapísal najmä kvôli svojim manželkám. Najznámejšie boli prvé dve: Katarína Aragónska, ktorá mu dala dcéru Máriu, a Anna Boleynová, s ktorou kráľ splodil dcéru Alžbetu. Kráľ Henrich sa pokúšal aj s ostatnými manželkami splodiť mužského potomka, ktorý by po jeho smrti vládol v Anglicku. Vtedy ešte netušil, že práve prvé dve manželstvá krajine zaručili silného panovníka, ktorý raz skonsoliduje krajinu a zabezpečí jej rozmach.

Alžbeta sa dostala na trón v neľahkej dobe. Jej nevlastná sestra Mária ju nemala v obľube. Bola medzi nimi rodinná nevraživosť, keďže ich otec zavrhol Máriinu matku kvôli tej Alžbetinej. Okrem toho tu boli aj náboženské spory. Mária počas svojej vlády podporovala návrat ku katolíckej viere, otcovu anglikánsku cirkev úplne zavrhla a tých, ktorí stáli proti nej, kruto potrestala. Krajina bola na kolenách a zmietala sa vo vnútropolitickej kríze.

Po Máriinej smrti sa na trón dostala jej nevlastná sestra Alžbeta. V náboženskej otázke bola opačného zmýšľania. Nepodporovala rekatolizáciu a zastávala reformáciu cirkvi, preto si rozhnevala Svätú stolicu. 

Alžbeta na trón zasadla pomerne mladá, politické skúsenosti mala minimálne a stále si naivne hľadala lásku svojho života. Vytriezvenie na seba nenechalo dlho čakať. Pompézna korunovácia jej trón nezaručila a Alžbeta sa ocitla vo svete, ktorý jej na pozícii kráľovnej určoval iba krátku životnosť.

Okrem toho musela rozhodnúť, či pôjde do vojny so Škótskom. Rýchle rozhodovanie pod tlakom spôsobilo neuvážený krok. Za kráľovnú bojovali deti, ktoré nemali šancu na výhru.

Alžbeta cítila neuveriteľný tlak, pretože pri prvom väčšom rozhodnutí zlyhala. No namiesto toho, aby ju táto prehra položila na kolená, rozhodla sa začať robiť skutočnú politiku. Prvým krokom bolo zmierenie šľachty. Spory sa i naďalej vytvárali kvôli tomu, že jedna strana podporovala katolícku cirkev a tá druhá bola za anglikánsku. Alžbeta sa snažila o vnútorný poriadok a zjednotenie. Počas jednania vedela dokonale využívať svoj cynizmus a ženský šarm. Neraz povedala: „Čo o tom môžem vedieť, som len žena…“

Film Kráľovná Alžbeta dokonale zachytáva prvé roky vlády mladej kráľovnej, ktorá sa na tróne stala silným panovníkom. Napriek ľúbostným pletkám sa rozhodla, že sa vydá za svoju krajinu a ostane sama, aby sa venovala politike.

Kráľovná Alžbeta, film z roku 1998 s legendárnou Cate Blanchett, vystihuje atmosféru svojej doby, dokonale zachytáva dvorné intrigy, ale i zahraničnopolitický tlak. Režisér Shekhar Kapur stál pred neľahkou úlohou spracovať prvé roky vlády kráľovnej Alžbety, ale podarilo sa mu to na výbornú.

___________

Film odporúčaVeronika Dziaková

Obrázok: younghistorian7.files.wordpress.com/2013/01/cb_1_l.jpg?w=487

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.