Filmový tip: Quo Vadis

Quo Vadis. Dve slová, ktoré pozná pravdepodobne každý. Okrem známeho výroku sa jedná o možno ešte známejšie filmové spracovanie románu Henryka Sienkiewicza. Historický veľkofilm, pri pozeraní ktorého je ťažké uveriť, že vznikol v roku 1951.

Nerov Rím

Marcus Vinicius sa vracia naspäť do Ríma ako hrdina vojnového ťaženia proti barbarským kmeňom, dokonca je privítaný samotným cisárom Nerom. Jeho strýko mu vybavil ubytovanie u ďalšieho vojnového veterána, a práve tento krok sa ukáže ako osudový. U svojho hostiteľa sa zamiluje do jeho krásnej adoptívnej dcéry Lýgie. Tá ho však zo začiatku odmieta, hlavne pre jeho nie dvakrát vyberané spôsoby. Marcus sa však nevzdáva, a stále viac a viac sa snaží dobýjať jej srdce, čo sa mu napokon aj podarí. A to aj napriek zisteniu, že Lýgia je členkou stále sa rozširujúcej kresťanskej komunity. Hoci Marcus osobne v tomto náboženstve nevidí žiaden problém, stále tu je cisár Nero. Vládca, ktorý využil požiar Ríma na zavedenie krutých perzekúcii voči kresťanom. Dvoch zaľúbencov tak čaká ešte veľmi ťažký osud.

Veľkofilm z histórie

Pri pohľade na niektoré staršie filmy len neveriacky krútime hlavou, pretože nedokážeme pochopiť, ako mohli pri danej technike a v danej dobe niečo také tvorcovia nakrútiť. Quo Vadis je skutočný veľkofilm, na ktorom je vidieť, že každý jeden dolár bol minutý s rozumom a efektívne. Či sa už jedná o bohatú kostýmovú stránku filmu, výpravu, alebo obrovské masové scény- najmä oslava na počesť príchodu Marcusa stojí za to. Film sa snaží dostatočne reálne vykresliť situáciu kresťanov v danom období, zmýšľanie Rimanov o kresťanstve, ale aj celkovú atmosféru. Samostatnou kapitolou je potom postava cisára Nera, brilantne stvárnená Petrom Ustinovom. Nero ako samoľúby, „umelecky nadaný a utrápený“ vladár strháva veľkú časť pozornosti na seba v každej jednej scéne, v ktorej ho môžeme vidieť. Ďalšou drobnosťou, ktorú nemožno opomenúť, je aj kresťanské a humánne posolstvo, prezentované hlavne postavami svätého Pavla a Petra. Pozitívom je fakt, že nie je nikomu nasilu tlačené, ale máme možnosť vidieť ho skrz činy a myšlienky už spomenutých postáv. Najviac potom vyniká asi príhovor Petra zhromaždeniu kresťanov.

Quo Vadis je však film, ktorý si užijete bez ohľadu na váš vzťah k viere. Monumentálny historický epos z čias starovekého Ríma by si nemal nechať ujsť žiaden fanúšik histórie. Ako som už niekoľkokrát spomenul, ukrýva v sebe veľké filmárske kvality. 

_____________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: 1.bp.blogspot.com/-1qZOdjQVLqc/Vu_v-sZ9MfI/AAAAAAAAKxE/

fQyz0u-8Tnww7dQNuc19P0N0WNGD_rOAA/s1600/Poster%2B-%2BQuo%2BVadis%2B%25281951%2529_25.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.