Filmový tip: Želary

Ako som už spomínal pri filme Je třeba zabít Sekala, v našich končinách nevzniká veľa filmov, ktoré by boli nominované na Oscara. Sem-tam však príde lastovička, ktorá aj keď „nespraví leto“, aspoň ho naznačí. To je aj prípad filmu Želary, ktorý bol v roku 2004 nominovaný na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

zelary

Nežná láska počas krutej vojny

Príbeh sa odohráva počas 2. svetovej vojny. Mladá Eliška pracuje ako zdravotná sestra. Pri svojej práci sa zoznámi s horalom Jozom, ktorý zároveň pracuje v odboji. Keď sa ich vzťah prevalí, sú nútení odísť do horskej dedinky zvanej Želary, kde sa akoby zastavil čas a ľudia tu žijú starým spôsobom života. Eliška sa snaží prispôsobiť novému spôsobu života, učí sa bylinkárstvu, poľným prácam a podobne. Zbližuje sa s ostatnými obyvateľmi, spoznáva ich osudy. Medzi ňou a Jozom prepukne silný cit lásky. Ich šťastie netrvá dlho, pretože do ich osudov zasiahne vojna (tak zo strany Nemcov, ako aj ruských vojakov oslobodzujúcich územie). A zároveň sa v ťažkých časoch ukážu práve charaktery všetkých zainteresovaných…

Filmová elita  

Na filme, ktorý bol nakrútený podľa knižnej predlohy Jozova Hanule od Květy Legátovej, sa podieľalo viacero významných osobností tuzemskej kinematografie (hádam mi odpustíte myšlienku „tuzemsko“ v zmysle Česko-Slovensko). Réžiu si vzal na paškál Ondřej Trojan, scenár Petr Jarchovský. Pred kamerou stáli Geislerová, Ivan Trojan, Tříska, Dušek, Donutil… Treba povedať, že kvalitný štáb sa odzrkadlil aj na kvalite samotného diela, ktoré vznikalo v krásnych horských exteriéroch na Orave a Kysuciach. Nakoniec si táto ,,elita“ odniesla okrem iného aj 7 Českých levov.

Obraz vtedajšieho života    

Veľká časť filmu sa zameriava na život obyčajných ľudí počas vojny. Na ochotu niektorých ľudí pomôcť v ťažkostiach, ich strach, ale aj starosti, aké poznáme i dnes. Keďže v dedine sa takpovediac zastavil čas niekde v minulých storočiach, dostáva sa nám možnosť nahliadnuť do života ľudí v dávnych dobách. Vojnu zobrazuje film bez nejakých príkras- verejné popravy zo strany Nemcov, masívne znásilňovanie ruskými vojakmi a následný odpor domácich obyvateľov. Po kostýmovej a výtvarnej stránke spĺňa film všetky kritéria, ktoré by sme mali očakávať od tak oceňovaného filmu.

Moje konečné hodnotenie je plusové, z čoho vyplýva, že film určite stojí za pozretie… 


______________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i60.cz/images/5_201411021827216.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.