Gjergj Kastrioti Skanderbeg (časť piata)

V roku 1466 sa uskutočnilo druhé obliehanie Krujë (posádka: 4 400 mužov, veliteľ: Tanush Topia) pod priamym velením Mehmeda II. To sa znova skončilo neúspešne a sultán sa vrátil do Istanbulu. Armádu však ponechal v Albánsku a nechal vo vnútrozemí vybudovať hrad Il-basan za účelom silného oporného bodu pre ďalšie akcie.

Zimu na prelome rokov 1466-1467 strávil Kastrioti v Taliansku, pričom sa snažil presvedčiť pápeža, aby ho finančne podporil. Pavol II. mu ale až po niekoľkých mesiacoch dal 2 300 dukátov. Podpora Skanderbegovho ťaženia proti Osmanom zo strany Svätej stolice sa vo všeobecnosti odhaduje na veľmi skromnú. V tomto období väčšiu finančnú pomoc poskytoval Neapol než Rím, keďže jeho predstavitelia si uvedomovali, že aj ich záujmy na Balkáne sú závislé predovšetkým od Kastriotiho úspechov. Počas všetkých vojen s Turkami sa však musel pán Albánska spoliehať hlavne na miestne zdroje a tureckú korisť.

Po svojom návrate sa spojil s ďalším albánskym kniežaťom Lekë Dukagjinim, spoločne napadli a porazili turecké jednotky dislokované v regióne Krrabë a následne aj armádu, ktorá stále obliehala Krujë. Po týchto víťazstvách zaznamenala Skanderbegova armáda výrazný nárast záujmu o službu a jej počty sa neustále zväčšovali. Rovnako úspechy povzbudili Benátčanov, ktorí vyslali svoje lode do Egejského mora a získali ostrovy Lemnos a Imbros. Kastritiho ďalší pokus o postup však nevyšiel, keď sa mu nepodarilo dobyť Elbasan.

Všetky tieto okolnosti prinútili Mehmeda II. k ďalšiemu ťaženiu do Európy (leto 1467). Tentokrát sultán neprestajne útočil na rôzne albánske pevnosti a s malými oddielmi ohrozoval aj benátske pozície snažiac sa jednotlivé sily izolovať. Počas útokov padlo množstvo albánskych šľachticov, zároveň trpelo miestne obyvateľstvo, medzi ktorým došlo k obrovským stratám a rovnako následkom drancovania utrpelo hospodárstvo krajiny. Ťaženie však znova stroskotalo na – už – treťom obliehaní Krujë, ktoré bolo síce neúspešné, ale pre mesto extrémne ničivé. Skanderbeg sa počas týchto útokov utiahol do miestnych hôr a podarilo sa mu ujsť až na pobrežie.

Po tomto zničujúcom vpáde zvolal Skanderbeg preživšiu aristokraciu Albánska do Lezhë, aby spoločne prebrali ďalšiu stratégiu. Avšak v tomto období sa nakazil maláriou a 14.1.1468 Skanderbeg zomrel vo veku 62 rokov.

Kráľ Ferdinand ani po Kastriotiho smrti nezabudol na jeho činy pre Aragornský dvor a vyjadril sa, že Skanderbeg bol pre nich ako otec a jeho smrť ich zasiahla nemenej ako smrť samotného Alfonza V. Zároveň poskytol ochranu jeho vdove a synovi. Rovnako aj množstvo albánskych šľachticov neskôr našlo útočisko v Neapolskom kráľovstve. Ako pri väčšine historických osobností podobného významu, snaha, ktorej zasvätili celý svoj život, často stroskotala po ich smrti, keďže sa nenašiel nasledovník rovnakých rozmerov. Tak to bolo aj v tomto prípade. Kastriotiho vdova odovzdala Benátkam obranu Krujë aj ostatných pevností, keďže o to sami požiadali. Štvrté obliehanie Krujë sa začalo v roku 1477 a viedol ho Gedik Ahmed Pasha. Mesto bolo vyhladené a 16.6.1478 sa vzdalo samotnému sultánovi. Ten prisľúbil bezpečný odchod celého obyvateľstva, avšak svoj sľub nedodržal. Pri odchode boli muži zmasakrovaní, ženy a deti zotročené. Turci pokračovali v získavaní územia až sa benítsko-albánske dŕžavy zredukovali na Durazzo, Antivari a Dulcign. Do ďalších pokusov o oslobodenie Albánska a rôznych povstaniach sa zapájali už aj Kastriotiho syn Gjon II. a vnuk Gjergj II., no nezaznamenali výraznejšie úspechy. V roku 1501 nakoniec Benátčania evakuovali Durazzo, čím Albánsko padlo do rúk Osmanskej ríše.

Predošlé časti nájdete tu:

Prvá časť

Druhá časť

Tretia časť

Štvrtá časť

_______________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

britannica.com/biography/Skanderbeg

historyofwar.org/articles/people_skanderbeg.html

albanianstudies.weebly.com/skandebeg.html

roman-catholic-saints.com/skanderbeg.html

Obrázok: i.ytimg.com/vi/YT1v3cyAchU/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.