„Graffiti“ Isaaca Newtona objavené v historickom anglickom panstve

Obraz Sir Isaac Newton od Sira Godfreya Knellera, datovaný do roku 1689.

Podľa správy uverejnenej v National Trust vyrezal vznešený mysliteľ Sir Isaac Newton dnes už sotva viditeľné čmáranice veterného mlyna do kamennej steny v jeho detskej izbe.  

National Trust uviedol, že kresbu objavili na adrese panstva Woolsthorpe, Lincolnshire v Anglicku, kde sa v roku 1642 Newton narodil. National Trust chráni domy a iné kultúrne pamiatky vo Veľkej Británii.

Newton je známy svojimi pohybovými zákonmi, gravitačnou teóriou a experimentom, ktorý zahŕňal prechod slnečného svetla hranolom, aby tak vytvoril efekt dúhy (a inšpiroval tak aj veľmi známy obal albumu Pink Floyd). Ale ešte predtým, než sa Newton stal Sirom Newtonom, bol chlapcom. A zrejme práve tento chlapec rád kreslil po stenách.

Chris Pickup, nezávislý konzervátor a doktorand na univerzite Nottingham Trent v Anglicku, bol tým, kto túto kresbu objavil pri skúmaní tohto panstva. Pickup použil fotografickú techniku ​​nazývanú zobrazovacia transformačná odrazivosť (RTI). Osvetľoval vnútorné steny panstva svetlom prichádzajúcim z viacerých rôznych smerov, a tak dokázal zachytiť detaily povrchu, ktoré by inak boli voľným okom neviditeľné, vrátane vyblednutých obrysov údajných Newtonových čmáraníc.   

Pickup sa vyjadril že bolo fascinujúce používať svetlo, ktoré Newton chápal lepšie ako ktokoľvek pred ním, aby zistil viac o jeho detstve vo Woolsthorpe. Dúfa, že pomocou tejto techniky budú schopní zistiť viac o Newtonovi ako mužovi i chlapcovi a posvietiť si na jeho mimoriadnu myseľ.

twitter.com/nationaltrust/status/939054465193299968

Mladý Newton

Newton sa narodil v panstve na vianočný deň 1642, a strávil prvých pár rokov svojho života práve v tomto dome. O desaťročia neskôr, v roku 1665 sa Newton vrátil do Woolsthorpe, keď bola univerzita v Cambridgi, kde študoval, zatvorená kvôli vypuknutiu epidémie. Vo Woolsthorpe urobil veľa zo svojich experimentov so svetlom a optikou vrátane známej práce s hranolmi, ktoré ho priviedli k záveru, že biele svetlo obsahuje kombináciu všetkých ostatných farieb. Jabloň, ktorá stále stojí v blízkom ovocnom sade, sa považuje za ten strom, ktorý inšpiroval Newtona pri formulovaní gravitačného zákona.

Zdá sa, že novoobjavená kresba bola inšpirovaná mlynom, ktorý stál v blízkosti panstva práve počas Newtonovho detstva. Konštrukcia akéhokoľvek mechanického objektu by pravdepodobne vyvolala zvedavosť chlapca. Mladý Newton bol fascinovaný mechanikou a silami, ktoré pri nej pôsobia. Papier bol v tej dobe drahý a steny domu mu preto skvelo poslúžili ako podklad na náčrty.  

Kresby z Newtonovej éry boli prvýkrát objavené v 20. rokoch a 30. rokov minulého storočia po tom, čo nájomníci statku menili staré tapety. V roku 1752 napísal Newtonov príbuzný a životopisec William Stukeley, že steny a stropy Newtonovho domu boli plné Newtonových kresieb, ktoré maľoval uhlíkom. Boli to vtáci, zvieratá, muži, lode, rastliny, matematické postavy, kruhy a pravdaže aj trojuholníky.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61147-isaac-newton-graffiti-discovered.html

Obrázky: i.ytimg.com/vi/hpef8HB_bYE/hqdefault.jpg

images.indianexpress.com/2017/12/newton-graffiti-copy.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.