Gwenllian – väznená 54 rokov

gwenlliannNovember 1276 – kráľ Eduard I. Anglický (taktiež známy ako Eduard Dlháň alebo Kladivo na Škótov) vyhlásil Walesu vojnu. Vodcom waleského ľudu bol v tom čase princ Llywelyn ap Gruffudd, ktorého historici označujú tiež ako Llywelyn Ein Llyw Olaf (Llywelyn, náš posledný vodca). V júli v roku 1277 Eduard I. atakoval Wales s armádou, ktorú tvorilo asi 15 000 bojovníkov. Princ Llywelyn ap Gruffud bol v čele waleskej obrannej jednotky, ktorá mala chrániť krajinu. Vojna trvala niekoľko rokov a ukončila ju až smrť hrdinského princa. Ten bol zavraždený anglickou armádou v bitke pri Orewin Bridge – moste cez rieku Builth Wells 11. decembra 1282. V tomto smutnom okamihu sa začala strastiplná cesta jednej nevinnej, maličkej princeznej, ktorej život mal vyzerať celkom inak.

 GWENLLIAN, DCÉRA POSLEDNÉHO PRINCA Z WALESU

Udatný ochranca Walesu nemal ani jedného syna, a preto po jeho smrti nemohol nik zdediť titul princ z Walesu. Najbližším dedičom waleského trónu bola jeho dcéra Gwenllian, nakoľko bola dedičkou princov z Gwyneddu a kráľovskej rodiny z Aberffraw.

Gwenllian Waleská, jediná dcéra Llywelyna Posledného a jeho ženy Eleanor, dcéry Simona de Montforta, grófa z Leicesteru, sa narodila okolo 12. júna 1282 v Garth Celyn Abergwyngregyn blízko Bangoru. Presný dátum jej narodenia je však nejasný. Matka Eleanor de Montfortová zomrela pri pôrode a o šesť mesiacov neskôr bol mŕtvy aj jej otec. Gwenllianin strýko Dafydd sa rozhodol ochrániť svoju neter a pokračoval vo vojne proti Angličanom ešte niekoľko ďalších mesiacov, no 21. júna 1283 (hoci niektoré zdroje uvádzajú dátum 3. október) bol uväznený a odvlečený do Shrewsbury, kde bol neskôr vláčený koňom, popravený a rozštvrtený. 

DIABOLSKÝ PLÁN

Eduard sa potreboval zbaviť jedinej dedičky Llywelyna Posledného. Práve preto bola po porážke waleskej armády princeznička Gwenllian zajatá spolu so svojou sesternicou Gwladys ferch Dafydd. Keby ju Eduard jednoducho zabil, riskoval by tým obrovské nepokoje medzi obyvateľmi Walesu. Bolo jasné, že ako skutočná princezná z Walesu predstavovala značné nebezpečenstvo pre Eduarda I., jeho moc a autoritu na novom dobytom území. Neschopný ublížiť tak malému dieťaťu, rozhodol sa poslať list predstavenému kláštora v Sempringhame v grófstve Lincolnshire so žiadosťou, ktorá mala potvrdiť jeho rozhodnutie. „… S pánom pred našimi očami, s ohľadom na jej pohlavie, vek a nevinnosť nemôže odčiniť neprávosť a zlobu hriešnych, uvažujeme najmä o trvácnosti príkazu… „

VÄZNENÁ A ZABUDNUTÁ

Na príkaz kráľa Eduarda I. bola princezná Gwenllian už v 17 mesiacoch „uväznená“ v gilbertinskom kláštore v Sempringhame, kde strávila zbytok svojho života, aby jej osoba vymizla z waleskej histórie. Eduard prisľúbil kláštoru ročnú rentu 20 libier (v tom čase to bola obrovská suma), ktorú bude vyplácať na jej meno. Peniaze mali byť použité na jedlo a ošatenie. Jej smrť vo veku 54 rokov, ako mníšky gilbertinskej rehole, bola zaznamenaná kláštorným kronikárom. Podľa týchto záznamov Gwenllian, dcéra princa z Walesu, zomrela 7. júna 1337 a celý život strávila zavretá v kláštore. Vyzerá to tak, že Eduard uspel vo svojom podlom zámere, a tak dedička Llywelyna Posledného nezohrala žiadnu rolu v histórii Walesu. Zaslúži si však viac, ako iba stručnú zmienku v historických knihách. Ešte donedávna bola zabudnutá v Sempringhame.

STRATENÁ PRINCEZNÁ

Všetko nasvedčuje tomu, že Gwenllian odišla z tohto sveta bez toho, aby niekedy prehovorila svojím rodným jazykom a dokázala správne vysloviť svoje meno, z tohto dôvodu je v dokumentoch zaznamenávajúcich jej smrť spomínaná ako Wencilian a je dosť pravdepodobné, že ani netušila, že je poslednou pravou waleskou princeznou, dcérou mocného Llywelyna. Po rozpustení kláštorov bol Sempringham zničený a jeho ruiny pohltili všetky tajomstvá ukrývané za jeho múrmi. Gwladys, sesternica princeznej, dcéra Dafydda ap Gruffudda, je pochovaná v Sixhills v grófstve Lincolnshire, no presné miesto hrobu Gwenllian nie je známe. Hovorí sa, že mor, ktorý vtedy vypukol, zabránil mníškam, aby zachránili jej telo ešte pred rozpadom kláštora.

UKRADNUTÝ TITUL

Kráľ Eduard začal používať titul princ z Walesu v rámci anglickej koruny. Udelil ho svojmu synovi Eduardovi, ktorý bol korunovaný v kráľovskom meste Caernarfon v roku 1301, vo veku 17 rokov. Odvtedy každý dedič anglického trónu dostáva toto privilégium. Zdá sa, že svojím odhodlaním a podlým plánom dokázal to, čo si zaumienil. Smrť Gwenllian je poslednou kapitolou v deštrukcii waleských kráľovských rodín a tým sa zaručilo, že už sa nikdy nenarodí žiaden skutočný dedič, ktorý bude mať zákonné právo na titul – princ z Walesu.

SPOMIENKA NA GWENLLIAN

V nadväznosti na kampaň kapitána Richarda Turnera z Caernarfonu a Angharada Thomasa bola v roku 1993 neďaleko kostola St. Andrew v Sempringhame umiestnená doska z waleskej bridlice, ktorá má niesť pamiatku princeznej Gwenllian. Kostol je situovaný na mieste bývalého gilbertinskeho kláštora. Plaketa uvádza na počesť princeznej tieto slová:

Na pamiatku Gwenllian, dcéry posledného princa z Walesu.

Narodená v Abergwyngregyne 12. 6. 1282

Umrela v Sempringhame 7. 6. 1337

Bola väznená 54 rokov.„

Waleský štít, bežne známy ako Carnedd Uchaf, nachádzajúci sa v páse Carneddauských hôr v Snowdonii, bol 26. septembra 2009 premenovaný na Carnedd Gwenllian, ako pocta „stratenej princeznej z Walesu“.

Autorka: Lucia Pangracová

Zdroj: llangatwg.org, englishmonarchs.co.uk, britainexpress.com

Obrázky: kidwelly.gov.uk, abergwyngregyn.co.uk, commons.wikimedia.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.