Historická dokumentárna dráma Ruská cesta k revolúcii

Ruská revolúcia bola jedným z najdôležitejších dejinných okamžikov. Udiala sa začiatkom 20. storočia a ovplyvnila celý svet. O jej začiatkoch sa zatiaľ toho ale veľa nenatočilo (dokumentaristi obľubujú hlavne Stalinovu éru a Studenú vojnu). Našťastie, existujú aj výnimky, ako napríklad režisér Renny Bartlett. Ten natočil v roku 2017 (pri príležitosti stého výročia Ruskej revolúcie) film Russia 1917: Countdown to Revolution, ktorý mal v českej distribúcii názov Ruská cesta k revoluci.

Rusko bolo na začiatku 20. storočia sužované chudobou a veľa ľudí bolo nespokojných s autoritatívnym cárom. Aj keď iné krajiny postupne prijali reformy, na základe ktorých sa obmedzila moc panovníkov, Ruská ríša bola výnimkou. Nespokojnosť ľudí umocnila aj prvá svetová vojna. V roku 1905 cár nakoniec odstúpil, k moci sa dostala dočasná vláda a v krajine sa snažila vybudovať demokraciu. Nepodarilo sa jej však upokojiť obyvateľov, a tak v roku 1917 prebehla revolúcia znova. Moci sa chopili boľševici na čele s Leninom, ktorí v štáte zaviedli komunistický režim.

Russia 1917: Countdown to Revolution je vlastne dokudrámou. Najväčší priestor tu majú dramatické rekonštrukcie, ktoré dopĺňa rozprávač. Svoje rozsiahle miesto dostal Lenin, no čo-to sa dozvieme aj o L. Trockom, ako aj o ľuďoch z dočasnej vlády. Stalin je tak trochu v úzadí. Niektorým ľuďom sa kvalita spomínaných dramatických scén nepozdáva, z môjho pohľadu sú však celkom pekným spestrením filmu. Na pomery TV dokumentu celkom ujdú.

Z hľadiska obsahu by som vytkol azda len to, že o vplyve Nemecka je tu málo zmienok, plus taktiež mohli aspoň letmo spomenúť niečo o začiatku občianskej vojny.

Film Russia 1917: Countdown to Revolution jednoznačne stojí za pozretie. Ak však chcete podrobnejšie info o tejto téme, je nutné pozrieť si toho viac (či už z dokumentov alebo kníh).

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: oftv.co.uk/wp-content/uploads/2017/10/Revolutionaries3o.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.