Historicko-romantická dráma Trója

Dosť ma udivuje, že aj napriek tomu, koľko zaujímavých a divácky atraktívnych námetov obsahuje grécka mytológia, filmári sa rozhodnú niečo z nej sfilmovať na výpravnej úrovni málokedy. Jednou z mála takýchto lastovičiek je aj príbeh zakázanej lásky, ktorá rozpútala veľkú vojnu. Vojnu o dnes už zaniknuté, avšak stále legendárne mesto Trója (2004).

Najprv láska, potom vojna…

Homérov príbeh je notoricky známy, no malé osvieženie pamäti neuškodí. Trójsky princ sa zamiluje do Heleny, princeznej zo Sparty. Tá je však, nanešťastie, mnohých už vydatá, pričom jej manžel, kráľ Meneláos, túto potupu rozhodne nechce nechať tak. Spolu so svojím bratom dá dokopy obrovskú armádu, s ktorou sa vylodí na pobreží Tróje. Situáciu v gréckom tábore však komplikuje spor kráľa Agamemnóna s najlepším bojovníkom Achillesom. To, plus sila hradieb obklopujúcich Tróju, a statočnosť jej obrancov vojnu stále predlžujú. Zdá sa, že jediný, kto je schopný priniesť víťazstvo na stranu Grékov, je múdry Odyseus.

Mytológia bez Bohov

Wolfgang Petersen je jeden z najúspešnejších a zároveň aj najtalentovanejších režisérov. O to zaujímavejšie vyznieva fakt, že sa vo filme Trója vyhol zobrazeniu bohov starého Grécka. Údajne zo strachu z výsmechu. Čo je na tom pravdy nevedno, isté však je, že sa k nám tým pádom dostal dosť realistický prepis Homérovho eposu. Mocenské boje v Grécku, diplomacia, vojenská stratégia, bojové scény, jednoducho je vidieť, že tvorcovia si dali záležať.  Rovnako tak aj po stránke kostýmov, no najmä výpravy, keď režisér zvládol masové scény s veľkou gráciou a prehľadom. Nezaostávajú taktiež ani herci, čo je však zrejmé vzhľadom na obsadenie- Pitt, Bana Bloom. Jedinou pripomienkou voči filmu je až moc radikálne skrátenie celej vojny, pričom stačilo naznačiť jednou vetou v ústach rozprávača. No nič, aj tak Trója ponúka plnohodnotný filmový zážitok, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden fanúšik kvalitnej kinematografie.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/eRPYdptrO5c/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.