Hmyz ako z Walking dead: treba sa obávať obživlých zombie-chrobákov?

Skôr než smrteľná huba zabije chrobáka s názvom Chauliognathus pennsylvanicus z nadčeľade kováčikovitých, prikáže mu vyliezť na rastlinu a zahryznúť sa okolo jej kvetu.

Nová štúdia predniesla šokujúce zistenie! Huba, ktorá si zaslúži svoj vlastný hororový film, dokáže infikovať telá chrobákov Chauliognathus pensylvanicus z nadčeľade kováčikovitých a premeniť ich na nákazlivé zombie, ktoré dokážu ďalej infikovať chrobáky svojho druhu.

Huba má strašidelný, ale nepochopiteľný modus operandi. Asi dva týždne po tom, čo infikuje zlatokrídlovce (Chauliognathus pensylvanicus), prikáže nakazenému chrobákovi, aby vyliezol na rastlinu a zahryzol sa okolo jej kvetu.

Keď chrobák zomrie, visí na kvete ako strašiak do maku a dáva plesni dostatok príležitostí na infikovanie blízkych chrobákov. Túto štúdiu zverejnil špecialista Donald Steinkraus, profesor entomológie na univerzite v Arkansase. 

Steinkraus prvýkrát spozoroval tieto bizarné akoby zombie-chrobáky počas výskumu na  farme v arkansaskom Fayetteville. Pamätá si, že videl stovky žlto-čiernych chrobákov na záhone rozkvitnutých divokých astier. Chrobáky sa kŕmili peľom a párili sa – kvety im poskytovali priestor na randenie a stravovanie v jednom… Netušili však, že tu na nich číha smrť!

Páriace scény ho však pri bližšom pohľade prekvapili až tak, že stratil dych. Všimol si totiž, že mnohé chrobáky sú už mŕtve a na kvetoch visia prichytené na mandibulách. Mandibuly sú pritom časti dolnej čeľusti.  Krídla týchto chrobákov boli rôzne povykrivované, čím sa otvoril pohľad na ich brušká, obalené patogénnou hubou.

Výskumníkom sa naskytol zvláštny pohľad: stovky mŕtvych chrobákov, roztiahnuté krídla, telá visiace z kvetov. Chlpaté, žlté vaky sú hubami, ktoré sa vynorili zvnútra chrobákov.

Zombie chrobák

Steinkraus uvádza, že dospelí jedinci C. pensylvanicus môžu vyzerať ako osy alebo včely, ale ide skutočne len o neškodné chrobáky a kľúčových opeľovačov, ktorí majú životnosť jedného roka. Ich larvy sú nenápadné, živia sa iným hmyzom, prípadne aj kliešťami.

Keď si Steinkraus uvedomil, že huba (Eryniopsis lampyridarum) mení tieto mierumilovné chrobáky na zombie, zhromaždil okolo 500 živých a mŕtvych exemplárov, aby ich podrobne študoval.

Jeho pokusy odhalili, že chrobáky sa môžu nakaziť, ak sa do ich tela dostanú hubové spóry z mŕtveho chrobáka. Tam spóry ďalej klíčia až prerazia cez exoskeleton chrobáka, pričom sa sústavne vyvíjajú. Neskôr huba usmerňuje chrobáka, aby vyliezol na rastlinu a zachytil sa predtým než zomrie na „tých istých kvetoch, ktoré zdravé chrobáky navštevujú kvôli jedlu a páreniu“. Hoci nie je jasné, ako huba smeruje zombie chrobáky na rastlinu, ide pravdepodobne o nejaké chemické signály.

Napadnutý chrobák celý deň visí na kvete a nasledujúcu noc okolo druhej hodiny ráno začne huba prerastať z brucha mŕtveho chrobáka. Vtedy mŕtvy chrobák otvára svoje zatvorené krídla a roztiahne ich tak, akoby sa chystal odletieť, čím sa následne odhalia hubové spóry, pričom telo chrobáka v tejto pozícii láka iné chrobáky k páreniu. A následnému infikovaniu hubou…

Je naozaj strašidelné, že huba dokáže spôsobiť, aby mŕtvy chrobák roztiahol krídla. Ak to porovnávame s ľudskými zombie, čiže mŕtvymi telami, ktoré sa môžu pohybovať, prejde nám až mráz po chrbtoch. Mŕtvy organizmus dokáže náhle vstať a roztiahnuť ruky…

Asi 15 hodín až 22 hodín po smrti sa krídla chrobáka otvoria, čo pomáha šíriť hubové spóry k ostatným chrobákom.

Neexistuje žiadny spôsob, ako chrániť chrobáky pred hubou, ktorá môže každý rok zabiť až 20 % z ich populácie. Avšak, aj keď je to zničujúca predstava, táto huba nie je vo svete zvierat až taká jedinečná. Mikroorganizmy, ktoré spôsobujú ochorenia u zvierat, totiž vyvíjajú stratégie na maximalizáciu svojej šance na prežitie, a to infikovaním viacerých hostiteľov. Podobne jej to aj u ľudí, kde patogénny mikroorganizmus spôsobujúci choroby môže ovplyvniť ľudského hostiteľa natoľko, aby pomohol rozšíreniu a prežitiu patogénu.

Ostáva nám len dúfať a veriť, že sa podobná huba nepustí do ľudského rodu…

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/59493-fungus-turns-beetle-into-zombie.html

periodikum Journal of Pathophysics of the Invertebrate

Malhotra, Richa (9 June 2017). „Fungus creates zombie beetles that crave flowers before death“

livescience.com/59494-photos-zombie-beetles.html

wikipedia.org/wiki/Mandible

Obrázok: cirrusimage.com/Beetles/colorado_soldier_1_560.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.