Hra o tróny

Hra o tróny

Seriál Hra o tróny (Game of Thrones) je pomenovaný podľa prvej knihy knižnej série autora Georga R.R. Martina. Za filmovou produkciou tohto neuveriteľne úspešného príbehu stojí HBO, televízia známa svojimi unikátnymi projektami, ktoré vynikajú napätím a vysokou sledovanosťou. Ďalším detailom, v ktorom si televízia drží popredné miesto, zvlášť pri seriály Hra o tróny, je nadmierne pirátstvo. Samotné HBO sa touto skutočnosťou doslova pýši. Aj vďaka pirátstvu sa totiž zvýšil počet záujemcov o tento kanál

Príbeh seriálu Hra o tróny sa začína v Zimohrade, kde spoznávame rodinu Stark. Päť Starkových detí dostane zvláštnou náhodou do svojej opatery mláďatá uhynutého zlovlka. Túto šelmu má rod i vo svojom znaku. Šieste, celkom biele vĺča, si vezme John Snow (Sneh), ktorý sa spočiatku pokladá iba za bastarda pána Zimohradu. Začínajú sa prebúdzať „nemŕtvi“ a „zima sa blíži„. Hneď na začiatku prvej série zavíta na sever kráľ s ponukou pre svojho dávneho priateľa Edwarda Starka. Ten sa má stať kráľovou pravou rukou, jeho pobočníkom. Musel by teda odísť do Kráľovho prístaviska. Edward a jeho manželka nie sú však z tejto kráľovej pocty nejako zvlášť nadšení. Nemajú ale inú možnosť, preto pán severu odchádza aj so svojimi dvoma, povahovo diametrálne odlišnými, dcérami na juh. Počas kráľovej návštevy na Zimohrade spoznávame aj jeho syna a kráľovnú s jej bratom, ktorých prichytí inflagranti mladší zo synov Eda Starka. Kráľovnin brat ho preto postrčí z okna a on zostáva pripútaný na lôžko. Okrem toho je tu ešte jedna výrazná postava, ktorá sa napriek svojej povahe časom dostane hlboko do sŕdc divákov. Je to „Škret„.  

hl. postavy

Siedmich kráľovstvách sa s príchodom tajomnej „zimy“ stupňuje napätie, nevraživosť medzi rodmi a túžba po ovládnutí moci v celej ríši. Ide o boj na život a na smrť, kde hlavnými spojencami sú zrada, násilie, intrigy a nadprirodzené sily. Nesmú chýbať ani draky, ktoré boli miláčikmi rodiny Targaryenov.

S príchodom Edwarda Starka na juh sú karty nenávratne zamiešané a všetko sa mení. Celým príbehom sa už niekoľko sérií ťahá záhada súvisiaca s podivnými udalosťami, ktoré sa odohrávajú za veľkou stenou, ktorá má kráľovstvo ochrániť pred temými silami.

Game Of ThronesV seriáli vystupuje mnoho postáv, medzi ktorými vládnu skutočne rôzne vzťahy. Rody sa snažia nad sebou zvíťaziť akoukoľvek cestou. Občas je divák (či čitateľ knižnej verzie) nútený zamyslieť sa, koho má autor z postáv najradšej, pretože nemá problém s tým, aby nechal niekoho umrieť. Nedá sa povedať, ktoré sú hlavné postavy. Obľúbenci sa menia, na scénu prichádzajú nové charaktery a zápletky sa stávajú ešte nebezpečnejšie. Smrť niektorej postavy je nahradená príchodom novej.

V príbehu však prirodzene nájdeme aj silu čistej lásky. Seriál rozhodne nie je nudný, ani obyčajný. Dynamickosť, dobrodružnosť a nečakané zvraty chytia každého diváka za srdce. Zamilovať si ho musí každý. Či už je to milovník histórie alebo nie. Takéto príbehy sa nerodia často. Atraktívnosť, fantastickosť postáv a deja, ale aj temnota a magické priestory robia seriál neobyčajným a pre divákov veľmi príťažlivým.

Príbeh síce vymyslel George R.R. Martin, no hold si zaslúžia aj filmári David Benioff a D.B. Weiss. Celkovo je ich práca hodnotená veľmi pozitívne a to nielen kritikou, ale najmä divákmi. A tí sú predsa vo filmovom priemysle najdôležitejší. Momentálne má autor čo robiť, aby stíhal písať súbežne s nakrúcaním.  

Prvá séria vyšla v roku 2011. Od apríla tohto roku máme možnosť sledovať štvrtú sériu. Veríme, že všetci ste sa s Hrou o tróny už stretli a každý z Vás si našiel toho svojho hlavného hrdinu. 

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: sagaraa.blog.cz, postavy.cz, shmoop.com,

Obrázky: gzstuff.com, fansided.com, gameofthrones.wikia.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.