Hrad Lietava

hrad

Názov tohto hradu vznikol vďaka mýtu o bosorkách, ktoré vraj vytesali nápis na skalu, na ktorej sa zlietali, aby tu odovzdali obete bohyni Lade. Od toho sa odvodil názov LietavaZ pôvodnej stavby, žiaľ, ostalo stáť len 40 %. Napriek tomu, sú to druhé najrozsiahlejšie hradné ruiny na Slovensku, hneď po Spišskom hrade. Lietava sa doteraz majestátne vypína v Strážovských vrchoch, medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná. Hrad má veľmi dlhú históriu, bol postavený už v 13. storočí. Predpokladá sa, že staviteľmi boli predkovia šľachtického rodu Balašovcov (Balassi), ktorí ho dali postaviť zrejme po tatárskom vpáde.

pán

Na hrade sa vystriedali rôzni majitelia. Vlastníkmi boli také zvučné mená ako napríklad Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr, po jeho smrti, bol hrad darovaný rodine Bebekovcov. Istý čas tu žil Žigmund Luxemburský a Imrich Zápoľský. Nakoniec hrad skončil v rukách Františka Thurzu, ktorý ho získal pre svoju rodinu. Hrad chránia strmé a ostré skaliská, vďaka ktorým ho považovali za nedobytný. V období vlastníctva Thurzovcov hrad prekvital, až kým oň nestratili záujem, a preto neskôr začal pustnúť. František Thurzo zmenil hrad na veľkolepú renesančnú pevnosťNachádzalo sa tam okolo 90 miestností. Panské komnaty boli vybavené veľkým prepychom. Hrad mal aj vlastnú studňu, ktorá bola zrejme postavená zajatými tureckými vojakmi. K hradu patrila tiež pekáreň, práčovňa, maštale, kúpeľne, zbrojnice, sklady a byt pre personál slúžiaci na hrade. Vďaka 43 delám bola hradná pevnosť skutočne nedobytná a chránila ľudí pred každým prichádzajúcim nebezpečenstvom.

Koncom 17. storočia začala hradná sláva upadať a toto nóbl sídlo prestalo byť zaujímavé. Z hradu sa v roku 1714 stalo väzenie, pomaly chátral a ostal neobývaný.

V súčasnosti v hradnom areáli prebieha archeologický výskum, vďaka ktorému sa tu našlo veľa zaujímavých pamiatok (kachlice s motívom Ježiša Krista a svätého Martina, ale aj holandské fajky či bronzové žetóny).

Riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hraduĽubomír Chobot sa snaží o čo najdlhšie zachovanie tejto pamiatky pre ďalšie generácie.

pôvodný vzhľad hradu Lietava

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: adam.azet.sk, aktuality.sk

Obrázky: google (edit autorka), adam.azet.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.