Hriešni pápeži

Už je to vyše dvetisíc rokov, čo sa narodil Kristus a založil jedno z najväčších náboženstiev na Zemi. Dnes kresťanstvo hlása lásku k blížnemu a pápež, hlava celej cirkvi, by mal byť všetkým veriacim príkladom. Nebolo to však vždy pravidlom. Od čias svätého Petra zažil svet 265 oficiálnych pápežov. Mnohí z nich boli veľkými mužmi, ktorí si zaslúžia rešpekt a uznanie, ale v archívoch by sme našli aj také mená pápežov, za ktoré sa cirkev hanbí celé storočia až dodnes.

Jedným z najhorších pápežov bol určite Alexander VI. (Rodrigo Borgia). Tento muž nastúpil na pápežskú stolicu v roku 1492. Podarilo sa mu to najmä preto, že dokázal poraziť dvoch najväčších oponentov a to vďaka úplatkom. Splodil najmenej sedem nemanželských detí, žiaľ, väčšina z nich boli zlodeji a vrahovia. Tento pápež opovrhoval chudobnými a svoje blaho staval nad všetko ostatné na svete. Niet sa potom čo čudovať, prečo sa považuje za stelesnenie zla. Je exemplárnym príkladom ukrutností, ktoré niektorí pápeži dokázali napáchať. Jedinou „dobrou vlastnosťou“ Alexandra VI. bola jeho lojálnosť k rodine. A to do takej miery, že neváhal zapliesť Taliansko do vojny len preto, aby sa  jeho nezákonné deti mali dobre. Aby toho nebolo málo, organizoval divoké orgie vo Vatikáne. Božím trestom pre Alexandra VI. bola na sklonku jeho života  pomalá smrť pri krvácaní do čriev.

Ďalším pápežom, ktorého nikto ani len omylom nemôže nazvať zbožným alebo svätým, bol mladý Ján XII. Vďaka otcovi, ktorý bol nielen jeho otcom, ale aj dedom, sa dostal na post pápeža už v osemnástich rokoch. Podľa spisov má na účte viacero šokujúcich  obvinení. Svojich nepriateľov vraždil tak, že im odťal ruky alebo nohy a dokonca sa snažil vyvolávať démonov. Spával i s vlastnou matkou a cudzoložstvo pre neho nebolo cudzím pojmom. Mal obrovské množstvo mileniek a na to aj doplatil. Zavraždil ho žiarlivý manžel po tom, čo ho našiel v posteli so svojou ženou. Spisy, v ktorých sa našli tieto odkazy, však patrili nepriateľom pápeža Jána XII., takže sa dá polemizovať o ich pravosti .

Štefana VI. môžeme taktiež zaradiť do nášho zoznamu hriešnych pápežov. Už po nastúpení na pápežské kreslo prechovával veľký hnev voči svojmu predchodcovi a nechal ho exhumovať. Jeho mŕtvolu posadil pred súd, ktorý ho uznal vinným a po smrti mu odrezali tri prsty a zbavili ho posvätných rúch. Neskôr ho znova pochovali v odeve laika, no Štefanovi VI. to aj tak nestačilo. Nariadil ho znovu exhumovať a hodiť do rieky Tiber.

Kontroverzným pápežom bol tiež Benedikt IX. Tento muž ako jediný v histórii doslova predal pápežstvo. Prvýkrát sa vzdal pápežského kresla výmenou za obrovské sumy peňazí v roku 1044, osem rokov po tom, čo nastúpil ako hlava cirkvi. O rok nastúpil znova, no po mesiaci si to zas rozmyslel a opustil Vatikán za 650 kg zlata. Podľa niektorých prameňov dokonca sexuálne zneužíval iných mužov a zvieratá.

Piaty muž, ktorý si pápežstvo určite nezaslúžil je Urban VI. V roku 1378 nastúpil na pápežskú stolicu. Už vtedy bol náchylný na výbuchy hnevu a historici neskôr usúdili, že bol psychicky chorý. Vyžíval sa v týraní svojich obetí. Dokonca sa sťažoval, že nenariekajú dosť hlasno. Hŕstka kardinálov sa rozhodla pripraviť sprisahanie, ktoré však nevyšlo a Urban VI. nechal šiestich z nich popraviť. Hovorilo sa, že bol alkoholik a pri korunovačnej hostine vypil osemkrát viac, než ktokoľvek iný.

Toto bolo päť hriešnych pápežov, no pri nich sa tento kontroverzný zoznam ani zďaleka nekončí. Svet si pamätá pápežov, ktorí mali pätnásťročné milenky, rozpútali niekoľko vojen, organizovali skupiny hrdlorezov, ale aj pápežov, u ktorých bol incest na dennom poriadku. Dúfajme len, že ľudstvo už nič podobné nezažije a tieto praktiky zostanú len históriou…

Autor:Dávid Baránek

Zdroj: toptenz.net, slovhumanist.nazory.cz

Obrázky: forcesofgeek.com, niedziela.pl, server.sk, europeana.eu, greatschism.org

Comments
  1. Martin
    • Magistra História

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.