Jane Seymourová – obľúbenkyňa Henricha VIII.

     V nasledujúcich riadkoch vám chce Magistra História ponúknuť profil Jany Seymourovej, vďaka ktorému sa dozviete všetko, čo o tejto kráľovnej Anglicka (1536-1537) a tretej manželke Henricha VIII. potrebujete vedieť.

Janin pôvod

      Jana Seymourová sa narodila okolo roku 1508. Presný dátum jej narodenia nie je známy. Zomrela 24. októbra 1537. Svojej vlády si dlho neužila, pretože kráľovnou bola len od roku 1536 do roku 1537. O jej živote sa veľa toho nevie. Čo ale vieme, je skutočnosť, že bola piatym z desiatich detí sira Johna Seymoura z Wolfhalle vo Wiltshire, ktorý sa na Henrichovom dvore tešil istej vážnosti, a jeho manželky Margery Wentworthovej.

Uvedenie na kráľovský dvor

     Jana bola na dvor uvedená v roku 1530, kedy jej príbuzný Sir Francis Bryan zabezpečil miesto  dvornej dámy Henrichovej prvej manželky Kataríny Aragónskej. Jana neskôr prešla aj do domácnosti druhej manželky kráľa, Anny Boleynovej. Henrichov vzťah k nej sa prehĺbil pravdepodobne už v roku 1535, keď sa s ňou stretol na jednej zo svojich letných ciest. V tej dobe bola už považovaná za starú pannu. Mala 26 rokov a nebola vydatá. Iste, niekoľké manželské vyhliadky boli v ponuke, ale nikto ju nepokladal za žiadnu veľkú krásku. Bola príliš bledá a nevýrazná. Napriek tomu priťahovala kráľovu pozornosť. Vzoprela sa ale skutočnosti, že by sa mala stať jeho milenkou. Hoci je vo všeobecnosti popisovaná ako pokojná, plachá a zdržanlivá žena, dokázala si presadiť svoju vôľu.

Janin vzostup

     Kým kráľ bol stále ženatý s Annou Boleynovou, upriamil svoje nádeje smerom k Jane ako matke svojich budúcich synov, ktorých sa s Annou nedočkal. Tá mu porodila len dcéru, budúcu kráľovnú Alžbetu I., a dvoch mŕtvych, predčasne narodených chlapcov. Boleynová postupne upadla v nemilosť. Svoju úlohu tu zohral aj fakt, že sa kráľ začal čoraz viac zaujímať o Janu. Samotná kráľova manželka ju obvinila z rozpadajúceho sa manželstva. Vzťah panej a jej služobnice začal škrípať.

Henrich poslal Jane list a dar, ktoré ona odmietla. Kráľovi odpovedala slovami:

„Na svete nie je väčšieho bohatstvo ako moja česť, ktorú by som za nič nezradila.“

     Kráľ bol jej cnosťou ohromený. S Janou sa oženil hneď po tom, čo nechal Annu Boleynovú 19. mája 1536 popraviť. Už 20. mája prebehli zásnuby kráľa s Janou. O desať dní boli snúbenci oddaní vo Whitehalle. 4. júna bola Jana vyhlásená za anglickú kráľovnú. Oficiálne však nebola korunovaná. Je možné, že Henrich čakal, kým mu porodí syna.

     Jana sa prezentovala mottom „poslúchať a slúžiť“, čím sa zaviazala byť pokorná a poslušná. Bola však napríklad iniciátorkou toho, aby sa Henrich zmieril s odcudzenou dcérou Máriou z prvého manželstva.

     Nová kráľovná mala konzervatívne náboženské presvedčenie. To sa naplno prejavilo v októbri 1536, keď sa vrhla pred kráľom vo Windsore na kolená a prosila ho o obnovu opátstiev. Obávala sa povstania, ktoré bolo známe ako „Púť milosti“. Verila, že povstanie bude Božím súdom voči jej manželovi. Henrich reagoval veľmi prchko a pripomenul Jane, ako dopadla Anna Boleynová. To stačilo na to, aby svoju krehkú ženu vyľakal.

Janin pád

     Bez syna bola Jana po boku kráľa veľmi zraniteľná a neustále odkladanie jej korunovácie bolo pre ňu ubíjajúce. Našťastie, v marci 1537 bolo verejne oznámené jej tehotenstvo. Henrich žiaril šťastím a rozhodol sa byť svojej žene na blízku. Keď dostala chuť na prepelice k obedu, objednal jej ich z Calaisu. Jana porodila v paláci Hampton Court 12. októbra syna Eduarda. Pôrod bol náročný, ale aj napriek tomu sa cítila byť pri sile, a preto sa 15. októbra objavila na krstinách. Jej zdravotný stav sa ale náhle zhoršil. Ošetrovatelia ju obviňovali z toho, že z nedbanlivosti prechladla a dovolila si jesť veci, ktoré si počas choroby jej fantázia zapýtala. Dostala horúčky a 24. októbra zomrela. Jana Seymourová, ako jediná z manželiek Henricha VIII., ktorá zomrela ako kráľovná, si zaslúžila kráľovský pohreb vo Windsore. Neskôr sa k nej pridal aj kráľ, ktorý si prial byť pochovaný vedľa matky svojho jediného syna a mužského dediča trónu. Chlapec mal nastúpiť na trón ako Eudard VI., ale zomrel vo veku 15 rokov.

     Jane Seymourovú vystriedala po boku kráľa Anna Klévska, nemecká šľachtičná. Štvrtá kráľova manželka bola kráľovnou od 6. januára 1540 do 9. júla 1540. V podstate išlo o prvú nemeckú kráľovnú Anglicka. Manželstvo nebolo nikdy naplnené a Anna nebola oficiálne korunovaná za kráľovnú. Po anulovaní manželstva bola označovaná ako „Kráľova milovaná sestra“.

     Tip od nás: Momentálne sa na Slovensku čaká na vydanie knihy „Jana Seymourová – Láskavá kráľovná od autorky Alison Weir. V kníhkupectvách by mala byť k dispozícii okolo 15. novembra 2018.

_________________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroje:

historyextra.com/period/tudor/kings-and-queens-in-profile-jane-seymour/

cs.wikipedia.org/wiki/Jana_Seymourov%C3%A1

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/68/Hans_Holbein_d._J._032b.jpg/800px-Hans_Holbein_d._J._032b.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.