Jánošík- Pravdivá história

Na Slovensku už aj malé deti vedia, kto je našim „národným hrdinom“. Správne, jedná sa o Juraja Jánošíka, legendárneho zbojníka. Väčšina z nás určite tiež pozná nejaké umelecké vyobrazenie o tejto historickej osobnosti, pričom jedným z najnovších je film z česko-poľsko-slovenskej koprodukcie s názvom Jánošík- Pravdivá história (2009).

Zbojnícky život

V tomto filmovom spracovaní sa stretávame s Jurajom Jánošíkom ešte ako členom Rákocziho vojska, avšak postupom času sa napokon sám ocitne v cisárskom vojsku. Práve tu sa stretne s väzneným zbojníckym kapitánom Tomášom Uhorčíkom. Ako toto stretnutie dopadlo, tak to už vieme všetci. Juraj sa rozhodne pridať k jeho družine. Nakoniec sa sám stane jej kapitánom. Stal sa zbojníkom, aby sa nakoniec stal legendou a národným hrdinom.

Pravdivá história

Vznik samotného filmu sprevádzali viaceré komplikácie, čo spôsobilo niekoľkoročný odklad nakrúcania. Ako to už býva u nás zvykom, veľa vecí stojí a padá na peniazoch. Tie sa napokon našli a na naše pomery štedrý rozpočet (cez 5 miliónov eur) sa pretavil aj do filmového spracovania. Skutočne, tejto snímke nemožno uprieť značné filmárske kvality, veď napokon, čo iné očakávať od tak skúsenej harcovníčky, akou je režisérka Agnieszka Holland. Množstvo záberov na našu krásnu prírodu, ktoré nás majú priblížiť k zbojníckej družine, akčnejšie scény bez nejakého pátosu a sileného tlačenia na pílu. Taktiež oceňujem snahu o priblíženie vtedajších tradícií a medzinárodné herecké obsadenie, ktoré je príjemným priblížením našich kinematografii. Horšie to však je už so samotným príbehom. Áno, slovo pravdivá v názve filmu je v mnohom správne, tvorcom sa podarilo snímku „odbremeniť“ od legiend, ba možno vidieť snahu o komplexne zobrazenie života hlavného hrdinu. Na druhej strane neviem si predstaviť zbojnícku družinu v takom svetle, ako nám ju predstavuje film. Teda minimálne osobne si podobný spolok predstavujem ako skupinu krutých a drsných zločincov. Pričom kapitán by mal asi výraznejšie strnisko. 😀

V každom prípade treba oceniť každý film, ktorý u nás vznikne. Obzvlášť, ak sa jedná o snímku európskych rozmerov a kvalít. Určite, isté chyby sa nájdu, v princípe sa ale jedná o film, ktorý dostatočne obohatil našu kinematografiu, a tak by mu mal každý dať šancu.


_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: m.ocdn.eu/_m/a16a68f876841a3a313582702f0dc58e,14,1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.