Japonskí kamikadze piloti a ich ignorancia pozemského života

Spoj život so smrťou. Eliminuj všetky myšlienky na život a smrť. Až potom dokážeš úplne ignorovať svoj pozemský život. Budeš schopný zamerať svoju pozornosť na odstránenie nepriateľa, a to s neochvejným odhodlaním. Dovtedy sa cvič v lietaní, aby si bol neporaziteľný.

Toto je úryvok z textu manuálu pilotov kamikadze, ktorý sa nachádzal v kokpitoch ich lietadiel. Magistra História dnes prezradí viac o japonských samovražedných pilotoch v období 2. svetovej vojny. 

kamikadze pilotiPočiatky Kamikadze

Mongoli napadli Japonsko v roku 1281. Útok viedol vojvodca Kublajchánom. Vo chvíli, keď Mongoli už skoro porazili Japoncov, sa krajinou prehnal ničivý tajfún. Tento tajfún, ktorý eliminoval celú mongolskú armádu, pomenovali Japonci Kamikadze (Divine Wind – zázračný vietor).

Kamikadze filozofia počas 2. svetovej vojny

Po páde Saipanu v júli 1944 obnoviliJaponci spomienky na Kamikadze tým, že tak pomenovali samovražedné útoky svojho letectva. Veliteľ prvého japonského letectva na filipínskych ostrovoch, viceadmirál Takashiro Ohnishi, poukázal na to, že najlepší spôsob, ako spôsobiť čo najväčšie škody vojnovým lodiam spojencov, je zámerne na nich nechať padnúť lietadlo.

Taktiež odhadol, že jedno padnutie lietadla s cieľom poškodiť loď by mohlo spôsobiť väčšie škody, ako keby na neho naraz strieľalo 10 lietadiel. Po tomto bojovom pozorovaní bolo rozhodnuté, že piloti budú zámerne narážať lietadlami do vojnových lodí spojencov.

Prvý major Kamikadze útoku

V bitke pri Leyte na Filipínach začala svoj špeciálny útok prvá Kamikadze jednotka. 25. októbra 1944 odprevadilo k cieľu 5 Zero lietadiel svojho nadriadeného japonského pilota Hiroyoshi Nishizawu. Prvou dôležitou vojnovou loďou, ktorá bola potopená po útoku Kamikadze, bola americká zásobovacia loď „Seržant Lo“. Tento kamikadze nálet spôsobil rozsiahly požiar, ktorý viedol k explózii bômb v prepravnom priestore lode. Loď sa potopila za necelú hodinu po útoku. V ten deň zaznamenala americká armáda niekoľko ďalších priamych kamikadze útokov, ktoré spôsobili vážne škody na iných vojnových lodiach spojencov.

Priemerný Kamikadze pilot

Priemerným kamikadze pilotom bol vysokoškolský študent. Jeho kľúčovou motiváciou bola lojalita voči japonskému cisárovi, rodine a národu. Väčšinou mal okolo 20 rokov a zaujímal sa o vedu. Na svoju smrť sa pripravoval písaním básní a listov na rozlúčku svojim blízkym. Kamikadze pilot bol odmenený šerpou s 1000 stehmi a účasťou na záverečnom ceremoniáli.

1000 stehá šerpa bola časťou odevu, ktorú symbolicky vyšívalo jedným stehom 1000 žien.  Záverečný obrad zahŕňal aj „nápoj duchovných špekulácií“, ktorý mal zabezpečiť úspech v misii. Následne sa pilot odobral medzi svoje 250 kilogramové bomby a pripravil sa na samovražedný útok.

Kľúčová motivácia pilotov kamikadze

Týmto „Kamikadze umelcom“ bolo vštepované, že bojujú za svojho boha, ich cisára. Vrcholný akt mal priniesť vyslobodenie cisárskeho Japonska, ako sa to už raz stalo v 13. storočí.

Nábor kamikadze pilotov mal naozaj veľký ohlas. Pre každé voľné japonské lietadlo boli k dispozícii traja uchádzači. Skúseným pilotom bola zamietnutá šanca stať sa pilotom kamikadze, pretože boli potrební pre výcvik nových prichádzajúcich dobrovoľníkov.

5-bodová prísaha všetkých pilotov kamikadze

Ako ostatný vojenský personál, aj piloti Kamikadze skladali prísahu s takýmto znením:

  • Lojalita je našou povinnosťou.
  • Slušnosť je náš spôsob života.
  • Je nutné vysoko si vážiť vojenskú chrabrosť.
  • Najvyšší ohľad berieme na spravodlivosť.
  • Musíme žiť jednoduchý život.

Kamikadze piloti v prestížnej formácii zvanej „Rakva“

Mitsubishi A6M2, prezývaný Zero, bol prémiovým strojom Kamikadze pilotov. Mal dosah na slušné 3 km. Zero mohol cieľ zasiahnuť v maximálnej rýchlosti 534 km/h. Táto lietajúca rakva bola dlhá takmer 9,2 metra, s rozpätím krídel necelých 12 metrov. Japonci do modifikovaného lietadla umiestňovali jednu 250 kilovú bombu.

Zero bolo hlavným úderným lietadlom aj počas útoku na Pearl Harbor. No aj mnohé ďalšie sofistikované lietadlá poslúžili v tejto skromnej úlohe.

„Veľký deň“ kamikadze pilotov

6. apríl 1945 bol najväčším dňom kamikaze útokov počas 2. svetovej vojne. V rozhodujúcej bitke o Okinawu spustilo zúfalý útok na flotilu Spojencov viac ako 350 kamikadze lietadiel. Táto simultánna útočná kamikadze vlna spôsobila, že niekoľko spojeneckých námorníkov skoro zošalelo.

Dvadsať kamikadze lietadiel súčasne útočilo na USS Laffey. Jej strelci zasiahli deväť z týchto lietadiel v priebehu niekoľkých sekúnd, no šesť lietadiel narazilo priamo do nej. USS Laffey však mala prvotriedneho veliaceho dôstojníka. Loď sa vrátila do boja v kórejskej vojne.

Súhrn

Hoci kamikadze útoky dominovali v konečnej japonskej obrane Okinawy, víťazstvo spojencov si vyžiadalo naozaj krutú a privysokú daň. Spojenci stratili takmer 13.000 ľudí, pričom v bojoch padlo až 110,000 Japoncovi. Imperiálne Japonsko vyčlenilo v prípade útokov na japonskú pevninu až niekoľko tisíc kamikadze lietadiel.

Little Boy – Chlapček (Hirošima) a Big Man – Chlapík (Nagasaki) zabezpečili, že kamikadze útoky neboli viac potrebné. Naverbovaní  a vycvičení kamikadze piloti ostali nažive, aby aj 70 rokov po vojne (ako 90-roční starčekovia) mohli podať svedectvá o týchto krutých a dnes už ťažko pochopiteľných časoch.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: warhistoryonline.com/articles/kamikaze-pilots-japans-suicide-squad-in-wwii.html

Obrázok: japandailypress.com/wp-content/uploads/2014/02/kamikaze-pilots1-415×260.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.