Je film Masaryk skutočne plný nezmyslov?

Dejiny Československa sú bohaté na zaujímavé osobnosti. Jednou z nich bol nepochybne aj Ján Masaryk, syn slávneho prezidenta T. G. Masaryka. V roku 2016 režisér Július Ševčík o ňom natočil životopisný film, na ktorom sa podieľali aj ľudia zo Slovenska a Veľkej Británie.

Ján Masaryk sa narodil v roku 1886 v Královskych Vinohoradoch. Počas prvej ČSR pôsobil ako veľvyslanec v Londýne, počas druhej svetovej vojny patril k najbližším spolupracovníkom E. Beneša. Počas vlád Zdeňka Fierlingera a Klementa Gottwalda  bol ministrom zahraničných vecí. Krátko po komunistickom prevrate zomrel nevyjasnenou smrťou (vražda, samovražda?). (zdroj: wikipedia.org)

Hneď na úvod treba povedať, že samotný film je remeselne dobre spracovaný. Nechýbajú kvalitní herci, kvalitná réžia, dialógy a podobne. Ma však aj mnoho nedostatkov. Tým hlavným je fakt, že film je plný historických nezmyslov. Tvorcovia zrejme chceli hlavného hrdinu vykresliť ako zložitú osobnosť v ťažkých časoch. No spomínané nezmysly dosť devalvujú jeho hodnotu. Najväčším z nich je hlavný motív – J. Masaryk je zavretý v americkej psychiatrickej liečebni a aby to ešte bolo viac okorenené, jeho ošetrujúci doktor je nemecký emigrant. Ten má veľký priestor, no napríklad Masarykov život v povojnovej republike nie je zobrazený vôbec. Okrem toho E. Beneš je tu vykreslený pomerne svojským spôsobom (správanie počas Mníchovskej dohody).

Celkový verdikt: Málokedy sa historický (resp. životopisný) film úplne drží histórie, na tom teda nie je nič zlé. Postaviť ho ale na úplných historických nezmysloch je doslova zločin.

P.S.: Päť nezmyslov zobrazených vo filme nájdete TU.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i0.wp.com/cine-vue.com/wp-content/uploads/2018/03/

download-1-480553930-1520673520718.jpg?w=1774&ssl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.