Je to oficiálne: Najstarší známy morský astroláb objavený vo vraku Esmeraldy

Skenovanie astrolábu na ňom odhalilo leptania.

Pred viac ako 500 rokmi prudká búrka potopila loď, ktorá viezla najstarší známy morský astroláb, a teda prístroj, ktorý pomáhal námorníkom plaviť sa po mori.

Potápači našli artefakt v roku 2014, ale neboli si istí tým, čo vlastne našli. Vďaka trojrozmernému skeneru dokázali nájsť leptania na bronzovom disku, ktoré potvrdili, že je to astroláb.

Skenovanie viedol so svojím tímom Mark Williams, profesor z Warwick Manufacturing Group na University of Warwick v Spojenom kráľovstve, a uviedol, že bolo fantastické, ako práve použitím ich 3D technológie snímania pomohli s identifikáciou takéhoto vzácneho a fascinujúceho predmetu.

Morský astroláb sa pravdepodobne datuje medzi roky 1495 a 1500, pričom sa nachádzal na lodi známej ako Esmeralda, ktorá sa potopila v roku 1503. Esmeralda bola súčasťou flotily vedenej portugalským prieskumníkom Vasco de Gama, prvým známym moreplavcom, ktorý plával priamo z Európy do Indie.

V roku 2014 expedícia vedená Blue Water Recoveries objavila vrak Esmeraldy a získala astroláb. Keďže však výskumníci na disku s priemerom takmer 17,5 centimetra nedokázali rozpoznať žiadne navigačné značky, boli opatrní pri jeho ďalšom popisovaní.  

Skenovanie však odhalilo poleptania okolo okraja disku, každé oddelené piatimi stupňami. Tento detail dokazuje, že je to astroláb, pretože práve tieto označenia pomáhali námorníkom merať výšku slnka nad horizontom na poludnie. Bola to tiež stratégia, vďaka ktorej zistili polohu na mori.

Na druhej strane astrolábu je portugalský erb a osobný znak portugalského kráľa Manuela I.

Disk je tiež ozdobený portugalským erbom a osobným znakom Manuela I., portugalského kráľa z rokov 1495 až 1521.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60761-oldest-astrolabe-navigation-tool-found.html

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Earliest-Known-Marine-Navigation-Tool.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.