Ježiš ako manžel? Papyrus to dokazuje!

Počas posledných dvoch rokov sa zhruba tucet vedcov z prestížnych univerzít zaoberalo jednou otázkou – bol Ježiš ženatý? S týmto objavom prišla profesorka Karen Kingová ešte v roku 2012, kedy predstavila na Medzinárodnom kongrese koptských štúdii v Ríme drobný obdĺžnik papyrusu. K tomuto útržku o veľkosti osem krát štyri centimetre sa dostala vďaka anonymnému zberateľovi starých rukopisov.

Papyrus, ktorý je podľa vedcov z ôsmeho storočia obsahuje osem neúplných nápisov v koptskom jazyku, ktoré opisovali Ježiša v debate s jeho druhmi. Najohromujúcejšia časť textu je: „Ježiš im povedal: Moja žena … bude schopná byť mojou žiačkou.“

Je ale papyrus skutočne pravý?

Od začiatku bolo jasné, že sa rozprúdi veľká debata medzi vedcami. Mnoho z nich krátky text spochybňovalo a cirkev, ako sa dalo čakať, k nim patrila. Vatikánska tlač vydala vyhlásenie, že dokument nie je pravý.

Viacero kresťanských učencov prišlo hneď po predstavení papyrusu s tvrdením, že ide o jasný podvrh. V texte našli viaceré chyby a poukázali aj na nezrovnalosti s typickým koptským písmom. To ale Kingová odôvodňuje tým, že útržok bol napísaný amatérom, ktorý vychádzal z ešte staršieho gréckeho textu.

Na druhej strane ale jeho pravosť potvrdzujú aj výsledky testov založených na rozpade rádioaktívneho uhlíka. Nikto z odborného tímu Kingovej nijak nespochybnil pravosť dokumentu. Iní vedci zas potvrdili autenticitu papyrusu, keď porovnávali útržok s atramentom pochádzajúcim preukázateľne z obdobia medzi šiestym a deviatym storočím. 

Karen Kingová je pevne presvedčená, že papyrus je pravý. Netvrdí však, že Ježiš bol skutočne ženatý. Útržok ale jasne naznačuje, že starovekí kresťania si to mysleli. Profesorka jasne zdôraznila, že tento objav neopisuje život Ježiša Krista a nedá sa zrovnávať s významom evanjelií, ktoré sú výrazne staršie. Hlavnou témou textu je postavenie žien – podľa papyrusu mohli byť aj ženy medzi Ježišovými učeníkmi. Toto bola veľmi diskutovaná otázka v rannom stredoveku a naprieč kresťanskými komunitami sa rôznil názor na túto otázku.

Kto prišiel prvýkrát s predstavou ženatého Ježiša?

Prvý, kto upozornil na možnosť, že mal Ježiš manželku bol americký historik William E. Phipps. Podľa neho Ježišovi nič nebránilo mať manželku a to, že nikde v celej Biblii nie je ani zmienka o ženatom Ježišovi ešte nič nedokazuje. Pre mužov jeho postavenia bolo samozrejmé mať manželku, a tak mohlo byť pre pisateľov zbytočné sa čímsi takým zaoberať.

Masovo sa táto myšlienka rozšírila až po vydaní knihy Dana Browna. V románe Šifra majstra Leonarda prišiel s predstavou, že Ježiš po ukrižovaní nezomrel, ale oženil sa s Máriou Magdalénou a ich potomkovia žijú dodnes.

Téma Ježiša ako manžela je veľmi rozporuplná. Na jednej strane stojí Cirkev a časť vedcov, ktorí tvrdia, že niečo také nie je možné. Na druhej strane je druhá časť vedcov, ktorí sú presvedčení o pravosti papyrusu. Možno sa v budúcnosti vynoria ďalšie dôkazy, ktoré nám na naše otázky odpovedia…

Autor: Dávid Baránek

Zdroj: cbc.ca, news.sky.com, npr.org

Obrázky: testimoniesofheavenandhell.com, cbc.ca, christophercrandolph.wordpress.com, npr.org

Comments

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.