Ježiš – rozpory medzi faktami a legendami

JežišJežiš, skutočná historická osobnosť, no i mýtický bytosť, ktorá je už od počiatku svojej existencie sprevádzaná množstvom legiend a zahalená tajomstvom. Snáď ani jedna osobnosť nie je natoľko kontroverzná ako on. V našich srdciach žije už dvetisíc rokov a na svojom konte má založenie najsilnejšieho náboženstva sveta, ktoré si prežilo už kadečo. Okolo jeho mena sa točí množstvo neobjasnených otázok a mnohí nevedia, čomu majú naozaj veriť. Zhrňme si preto, ktoré otázky sa najčastejšie spájajú s Ježišom Kristom. 

Záhada okolo pohrebného rubáša

Katolícka cirkev v súčasnosti nemá oficiálny postoj k pamiatke, ktorú každoročne navštívia tisícky veriacich v turínskej katedrále. Záhada okolo pohrebného rubáša Ježiša Krista sa rieši už celé stáročia, no vedecké výskumy všetko iba viac zamotávajú. Tri rôzne laboratória potvrdili, že tkanina nie je staršia ako 800 rokov. Jej vek sa odhaduje na obdobie medzi rokmi 1260 a 1390. Je teda dosť pravdepodobné, že táto „modla“ je iba stredovekým podvrhom.

Posledné zbohom

Teraz nechceme rozoberať, či za smrť Ježiša Krista môže Pilát Pontský, rímsky prefekt, alebo Židia. Podstatnou otázkou zostáva i to, kedy sa to vlastne stalo. Sväté písmo nám napovedá, že počas ukrižovania sa obloha na niekoľko hodín zatmela. Bol to zázrak, alebo symbolika príchodu zlých časov? Historici vychádzali z tohto faktu a s pomocou astronómie sa snažili vypočítať presný rok Ježišovho úmrtia. Teórií je však viacero. Buď k ukrižovaniu došlo počas úplného zatmenia Slnka v roku 29. n.l., alebo pri zatmení Slnka v roku 33 n.l. Ak vychádzame z faktu, že Ježiš zomrel v tridsiatom treťom veku svojho života, je pravdepodobnejšia tá druhá možnosť. Pokiaľ ale veríme teórií, že Ježiš sa narodil ešte pred rokom nula, tak potom by prichádzala do úvahy aj možnosť číslo jedna.  

Ježiš a rodinný život

Jedna z najčastejších otázok, ktoré prijíma katolícka cirkev s najväčšou nevôľou, je i otázka ženby Ježiša Krista. Podaktorí sa domnievajú, že jeho manželkou bola práve Mária Magdaléna, ktorá sa v Novom zákone spomína až podozrivo často. Vo Filipovom evanjeliu sa píše: „Boli traja, ktorí vždy chodili s Pánom: Mária matka, jej sestra a Magdaléna, ktorá sa nazývala jeho spoločníčkou.“ Aj nedávno objavený zvitok papyrusu by mohol byť dôkazom, že syn Boží bol skutočne ženatý. Dokument „evanjelium Ježišovej manželky“ bol odhalený v roku 2012 a nachádzajú sa v ňom riadky ako „Ježiš im povedal: „Moja žena…“. Forenzná analýza potvrdila, že dokument bude pravdepodobne autentický, no robiť akékoľvek uzávery je ešte priskoro. Medzi nami sú i takí, ktorí si myslia, že Ježišova čistota je zámerne glorifikovaná a všetky písomnosti dokladajúce opak boli úmyselne zlikvidované. My ostatní sa pýtame, prečo by tak svätý muž, akým bol Ježiš, nemohol milovať ženu. Prečo by sa mala žena vždy spájať iba s hriechom?

Prechádzky po hladine

Ježiš konal viacero zázrakov – menil vodu na víno, ozdravoval chorých, prinútil vstať ležiacich a … Áno, chodil po vode. Vedci sa domnievajú, že toto mohlo súvisieť s náhlym ochladením na menej ako 4 stupne Celzia. Voda zamrzla a v jazerách plávali ľadové kryhy. Mohol teda Ježiš využiť túto prírodnú skutočnosť vo svoj prospech?

Malé neviniatko

Hoci kresťania oslavujú 25. december ako deň narodenia Ježiša, väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že toto nie sú skutočné narodeniny Božieho syna. V roku 2008 prišiel astronóm Dave Reneke s tým, že Betlehemská hviezda (nebeská udalosť, ktorá tradične súvisí s narodením Jezuliatka), môže byť Venuša, ktorá spolu s Jupiterom vytvára žiarivé svetlo. Pomocou počítača bola táto udalosť určená na 17. júna roku 2 pred n.l. Iný vedecký výskum sa zase snažil dokázať, že k podobnému javu došlo aj v októbri 7 pred n.l. a to medzi Saturnom a Jupiterom. Vďaka legende o pastieroch sa zase mnohí domnievajú, že Ježiš sa narodil na jar

Áno, otázok je mnoho. Odpovedi a teórií ešte viac. A je to tak preto, lebo človek sa snaží pochopiť, aby mohol uveriť. No ono by to možno stačilo iba obrátiť. Keď uveríme, tak pochopíme

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: livescience.com

Obrázky: humanisti.sk, dory-funk.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.