John Rabe – ctihodný záchranca

rabePíše sa rok 1937. Nachádzame sa v Nankingu (mesto v Číne a hlavné mesto provincie Ťiang-su). Prežívame okupáciu Japonskom. Sme nútení prizerať sa na krutosť útočníkov. Našou jedinou záchranou je John Rabe, cudzinec z Nemecka a jeho bezpečná zóna…

Nech sa páči, dnešný filmový tip má názov John Rabe – ctihodný občan Tretej ríše

Nankinský masaker

Toto pomenovanie označuje krvavú časť dejín nielen Ázie a 2. svetovej vojny, ale celého sveta naprieč dejinami. Jedná sa o vojnové zločiny páchané japonskou armádou počas asi siedmich týždňov na prelome rokov 1937 až 1938 v Nankingu, vtedajšom čínskom hlavnom meste. Údaje o počte obetí sa líšia, niektoré zdroje uvádzajú 100.000 obetí, iné 260.000. K popravám dochádzalo rôznymi brutálnymi spôsobmi- zastrelením, sťatím, upálením….

Nedocenený hrdina

Hlavnou postavou filmu, ako napovedá samotný názov, je John Rabe (herec Ulrich Tukur), člen NSDAP, ktorý je vedúcim pobočky Siemens v Nankingu.  Po dlhoročnej práci v Číne sa chystá vrátiť do Nemecka, jeho plány však naruší japonská invázia. Ako svedok zverstiev páchaných vojakmi sa rozhodne spolu s ďalšími dobrovoľníkmi, či už domácimi alebo zahraničnými, vytvoriť bezpečnostnú zónu, kde nájde útočište približne 300.000 ľudí. Celá situácia je však náramne nebezpečná. Rabe využíva na záchranu ľudí všetky možné spôsoby, aj členstvo v Hitlerovej strane. Je vystavený mnohým morálnym dilemám a ťažkým životným rozhodnutiam. Výsledok jeho snaženia však naozaj stojí za to.

Film režiséra Floriana Gallenbergra mapuje obdobie počas okupácie a krátko pred ňou. O neskorších udalostiach sa dozvedáme iba v závere, keď tvorcovia doplnia zmienené informácie. Rabe sa vráti do Nemecka, kde sa však nedočká uznania, dokonca ani po vojne. Zomiera v zabudnutí. Nadôvažok ho vypočúvalo Gestapo, zachránili ho však zrejme kontakty v Siemense.

Treba povedať, že sa nejedná o neprimeranú idealizáciu (ktorá mi prišla zjavná napríklad v Schindlerovom zozname). Rabe je tu vykreslený nielen ako hrdina, ale i človek s chybami. Zostáva verný nacistickej ideológii, čo môžeme vidieť pri písaní listu Adolfovi Hitlerovi. Na to, aby prežili jeho „zverenci“, využíva takmer všetko. Stále však pôsobí ľudsky a všetky jeho emócie sú uveriteľné. Aj vyobrazenie japonskej armády sa snažilo byť férové. Bolo tu pekne zachytené, že ani v nej neboli všetci rovnakí. Situácia v okupovanom meste, rovnako ako aj jednotlivé príbehy jeho obyvateľov, sú zobrazené reálne (trúfam si povedať vďaka európskej kinematografii). Ako najväčší nedostatok mi príde len tá absencia diania po vojne okolo hrdinu. V každom prípade, film obstojí ako umelecký počin, no aj ako doplnkový materiál k štúdiu histórie. Je smutnou vizitkou viacerých systémov a inštitúcii, že sa zabúda na také osobnosti, akou bol Rabe. Veď úprimne, koľkým z vás jeho meno pred prečítaním tohto príspevku niečo hovorilo?

________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: yopi.de/product_images/375/375279/lightbox/john-rabe-dvd-historienfilm.png

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.