Jozef Gabčík a operácia Anthropoid

Jozef Gabčík bol veliteľom náročnej operácie. Bol to hrdina, ktorý vedel, že ide na smrť, no ani to ho neodradilo od splnenia dôležitej úlohy. Operácia Anthropoid bola krycím názvom pre atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, ktorý sa uskutočnil 27. mája 1942. Jozef Gabčík ho vykonal spoločne s Janon Kubišom.

Jozef Gabčík nastúpil na základnú vojenskú službu v roku 1932. Vojenčina sa mu pozdávala a po jej ukončení sa armáde upísal na ďalších šesť rokov. V roku 1937 sa však vrátil domov k rodine a zamestnal sa vo fabrike na výrobu bojových plynov v Žiline.

V marci roku 1939 vznikol Slovenský štát. Nový režim sa Gabčíkovi nepozdával, a preto sa rozhodol v lete toho roku emigrovať do Poľska, kde sa prihlásil do čs. armády. Tu však dlho neostal a čoskoro odišiel do Francúzka k cudzineckej légii. Po vypuknutí vojny sa stal zástupcom veliteľa čaty s hodnosťou rotný. Netrvalo dlho a nástrahy vojny si naplno vyskúšal pri rieke Marne, kde bol veliteľom guľometného družstva. Po porážke Francúzka odišiel do Veľkej Británie.

Gabčík zatúžil po špeciálnych úlohách priamo v nepriateľskom území, preto absolvoval viaceré bojové kurzy (úderný a sabotážny kurz či výsadkársky kurz). Dokázal si tu rýchlo vybudovať veľmi dobré meno. Nebolo preto prekvapením, keď ho vymenovali za veliteľa skupiny Anthropoid.

Reinhard Heydrich nastúpil do svojho úradu ríšskeho protektora Protektorátu Čiech a Moravy v roku 1941. Hneď po svojom príchode rozpútal teror. Presadzoval politiku cukru a biča. To znamená, že pre lojálnych robotníkov pripravil mnohé sociálne výhody, no pre ľudí, ktorí sa stavali proti režimu, pripravil brutálne perzekúcie. Vraždy nepohodlných ľudí boli na dennom poriadku. Za svoje ohavné skutky si dokonca vyslúžil prezývku „Kat českého národa“. Odpoveďou na Heydrichov teror mala byť práve operácia Anthropoid, a teda atentát na jeho osobu.

Jan Kubiš

Pôvodne sa tejto akcie mal spolu s Gabčíkom zúčastniť Karel Svoboda, no pre zranenie musel odstúpiť. Gabčík si na jeho miesto vybral svojho priateľa Jana Kubiša. Samotnému Jozefovi bolo pridelené krycie meno Zdeněk. Význam akcie bolo vidieť aj na tom, že pred odletom na nepriateľské územie ich oboch prijal samotný Edvard Beneš.

Dvojica Gabčík a Kubiš odletela na nepriateľské územie lietadlom Halifax dňa 28. decembra 1941. Pôvodne mali byť vysadení pri Plzni, no to sa nepodarilo. Zoskok sa odohral v nočných hodinách pri obci Nehvizdy neďaleko Prahy. Odtiaľ sa museli presunúť do Rokycian, kde sa spojili s domácim odbojom a s ďalšími parašutistami – Adolfom OpálkomJosefom Valčíkom. Následne sa začala niekoľko týždňová príprava samotného atentátu.

Pôvodným plánom bolo zaútočiť na Heydricha blízko Panenských Břežan, no pre protektorovu zvýšenú ochranu museli nájsť iné miesto. Najlepšou voľbou bola križovatka v Libni, ktorá mala ostrú zatáčku vo svahu. Tu muselo jeho auto spomaliť, čo bola ideálna príležitosť pre atentátnikov.

Samotný čin sa uskutočnil 27. mája 194210.30 h. Keď sa Heydrichove auto značky Mercedes Benz dostalo do zatáčky, Gabčík vytiahol  samopal a pokúsil sa o streľbu. Jeho samopal sa nanešťastie zasekol. Protektor však urobil chybu. Miesto toho, aby sa urýchlene z rizikovej situácie dostal preč, zastavil auto a začal po Gabčíkovi strieľať. To využil Kubiš, ktorý  hodil na auto granát a Heydricha zranil. Dňa 4. júna 1942 týmto zraneniam v nemocnici podľahol. Atentátnikom sa podarilo utiecť, no ich osud bol napriek tomu spečatený.

Zradil ich odbojár Karel Čurda, ktorý prezradil nacistom polohu atentátnikov ukrývajúcich sa v kostole sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. 18. júna po dlhom a nerovnom boji spáchal Gabčík samovraždu. Tí odbojári, ktorí neboli pri boji zabití, si zvolili rovnako smrť vlastnou zbraňou.

Smrť ríšskeho protektora spustil obrovský teror v celej krajine. Intenzívne sa pátralo po všetkých členoch domáceho odboja. Bolo pritom zavraždených viac ako 15 tisíc Čechov a taktiež boli vypálené obce Lidice a Ležáky.

Gabčík bol zaiste jeden z najväčších slovenských hrdinov počas druhej svetovej vojny. Splnil svoje rozkazy i napriek vedomiu, že mu prinesú smrť. Bol to vlastenec, ktorý si zaslúži našu úctu. Armáda Českej republiky si ho uctila v roku 2002, keď mu udelila hodnosť plukovníka in memoriam. Rovnakú hodnosť dostal v roku 2005 aj od Ozbrojených síl SR. Na jeho rodnom dome v obci Poluvsie (súčasť kúpeľného mestečka Rajecké Teplice) pri Žiline dodnes visí pamätný veniec. 


Autor: Peter Klimant

Zdroj: vhu.sk, zivotopis.osobnosti.cz, forum.valka.cz, valka.host.sk 

Obrázky: ceskatelevize.cz, xman.idnes.cz, komenskeho66.cz

Comments

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.