Kam až siaha šperkárstvo?

Šperk bol od začiatku vnímaný ako prejav luxusubohatstva. Už hroby a pamiatky z bronzovej doby obsahujú rôzne dekoratívne náušnice, prstene či iné ozdoby, ktoré zrejme slúžili hlavne ako znak vyššieho postavenia, keďže sa našli hlavne na miestach posledného odpočinku princezien či kráľovien. Prvý materiál, ktorý sa používal na výrobu, boli zvieracie zuby zviazané šnúrkou, ako aj nájdené mušle. Neskôr sa výroba posunula na vyššiu úroveň a šperky sa začali vyrábať z hliníka či dokonca zo sklenených farebných korálikov

šperky

To však ani zďaleka nestačilo, a tak sa začalo spracovávanie drahých kovov. Grécko, Španielsko a taktiež Turecko sa pokladajú za hlavné náleziská zlatých nádob a šperkov, ktoré sa používali pri rôznych slávnostiach a obradoch. Z toho vyplýva, že šperky sa nepoužívali len na okrasu, ale slúžili aj ako zariekavacie, náboženské či ochranné predmety (amulety).

šperkŠperkárstvu v 19. storočí začala konkurovať výroba bižutérie, ktorá sa rozvíjala hlavne v Severných Čechách a bola prístupná aj pre nižšiu vrstvu. Napriek tomu, šperkárstvo neskôr dosiahlo úroveň umeleckého diela, ktoré prezentoval hlavne Peter Karl Gustavovič Faberže (Carl Peter Fabergé, 1846 – 1920).

Šperky poukazovali na postavenie človeka v spoločnosti, na pohlavie, dokonca sa podľa nich dalo určiť, či je nositeľ šperku zasnúbený,  ženatý  alebo vdovec.

Na našom území a na území Čiech sa výroba šperkov rozšírila a dosiahla vyššiu úroveň hlavne v období Veľkej Moravy. Výrobu však prekazil vpád Turkov, ktorý znemožnil dovážanie arabského striebra do Európy. Na Slovensku vo výrobe dominovala najmä Nitra, ktorej produkcia šperkov bola na vysoko kvalitnej úrovni.

Šperky sa takisto používali aj ako neoddeliteľná časť odevov (gombíky, prívesky či brošne). V niektorých oblastiach sa v istej dobe využívali miesto platidla. Po čase slúžili ako dekorácia všade, kde to bolo možné, a to aj na príboroch, pohároch, tanieroch či nábytku.

krása

Autorka: Nela Juričová

Text: PR článok

Zdroj: gulicka.eu, krea.wz.cz

Obrázky: geopark_bojnice.wbl.sk, hradiska.sk, sashe.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.