Kancelárka Angela Merkelová

Narodila sa 17. júla 1954 v nemeckom Hamburgu a tento rok oslávi 62 rokov. Vyštudovala University of Leipzig. Jej pôvodné meno znie Angela Dorothea Kasnerová. V znameniach zverokruhu jej patrí znamenie raka. Magazín Magistra História sa bude v nasledujúcich riadkoch venovať bližšie tejto milovanej i zatracovanej žene, ktorej šťastnú politickú hviezdu hatí v súčasnosti najmä kauza „utečenci“.

angela merkelova

Angela Merkelová (nemecká politička) je všeobecne známa ako prvá ženská kancelárka Nemecka a jedna zo staviteľov Európskej únie. Ako vyštudovaná fyzička vstúpila do politiky v roku 1989, po páde Berlínskeho múru. Veľmi skoro začala jej kariéra smerovať k pozícii predsedníčky strany Kresťansko-demokratickej únie. Po získaní tohto lukratívneho miesta sa jej podarilo stať sa v Nemecku prvou ženskou kancelárkou a jednou z popredných predstaviteľov Európskej únie, a to po celoštátnych voľbách v roku 2005.

Skoré roky 

Angela Dorothea, ako dcéra luteránskeho pastora a učiteľa, ktorý sa so svojou rodinou presťahoval na východ kvôli štúdiu teológie, vyrastala vo vidieckej oblasti severne od Berlína (vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike). Študovala fyziku na univerzite v Lipsku, doktorát si urobila v roku 1978 a neskôr pracovala ako chemička v Ústrednom ústave pre fyzikálnu chémiu Akadémie vied (1978 až 1990). Momentálne je už druhýkrát vydatá a jej manželom je profesor chémie Joachim Sauer. Jej prvým manželom bol Ulrich Merkel (jeho meno stále používa). Vzali sa v roku 1977 a ich manželstvo trvalo iba päť rokov. 

Prvá ženská kancelárka 

Po páde berlínskeho múru v roku 1989 vstúpila Merkelová do politickej strany Kresťanská a demokratická únia (CDU). Čoskoro potom bola menovaná do kabinetu Helmuta Kohla ako ministerka pre ženy a mládež. Neskôr zastávala post ministerky pre životné prostredie a jadrovú bezpečnosť. Po porážke Kohla vo všeobecných voľbách v roku 1998 bola vymenovaná za generálnu sekretárku CDU. V roku 2000 bola vybraná za vodcu strany, ale túto funkciu prenechala v roku 2002 kancelárovi Edmundovi Stoiberovi. Vo voľbách roku 2005 porazila tesne kancelára Gerharda Schrödera, pričom vyhrala len o tri hlasy. Keď CDU dojednali koaličnú dohodu so Sociálnymi demokratmi (SPD), bola vyhlásená za prvú nemeckú ženskú kancelárku. Merkelovej patrí prvenstvo aj v tom, že ako bývalá občianka Nemeckej demokratickej republiky vedie zmierené a spojené Nemecko. Ako historicky prvá žena spravuje túto krajinu, odkedy sa stala moderným národným štátom (rok 1871). Druhýkrát bola zvolená v roku 2009. Merkelová obsadzovala titulky tlače už v októbri 2013, keď obvinila Národnú agentúru pre bezpečnosť USA z odpočúvania svojho mobilu. Na summite európskych lídrov pokarhala Spojené štáty za toto narušenie súkromia výrokom: „Špehovanie medzi priateľmi nie je nikdy prijateľné!“ Z neskoršej správy vyplynulo, že USA ju pravdepodobne sledovali už od roku 2002. Nakoniec zložila Merkelová prísahu aj tretíkrát, a to v decembri 2013. 

Predpoklady vo voľbách 2017

Merkelová sa chce uchádzať o úrad nemeckej kancelárky aj v roku 2017, domnievajú sa viacerí odborníci. Sama sa však doteraz k tejto téme nevyjadrila. V prípade úspechu by zastávala už štvrté funkčné obdobie. Jej preferencie sú však značne oslabené, a to najmä kvôli momentálnej situácii v Európe. Najskôr bola kritizovaná, pretože sa odmietla podriadiť imigračnej vlne. Pod tlakom prehodnotila svoje rozhodnutie a dnes stráca sympatie práve kvôli ústretovosti k utečencom. Musíte uznať, že v jej pozícií by sa komukoľvek rozhodovalo ťažko, lebo optimálne riešenie neexistuje. Netreba však zabúdať, že aj jej pričinením sa Nemecko pýši najsilnejšou ekonomikou v Európe. V roku 2008 previedla krajinu cez finančnú krízu a hľadá riešenia problémov v eurozóne. Dlhodobo patrila medzi najobľúbenejších politikov v Nemecku, čo je v prípade kancelára dosť vzácne. Svojho času bola dokonca pokladaná za tak silnú kandidátku, že snáď sa ani neoplatilo stavať proti nej protikandidáta. 28. mája 2014 bola vymenovaná za najmocnejšiu ženu na svete. Dnes je však situácia o niečo dramatickejšia. Musíme si počkať, ako to s touto dámou dopadne. 

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojbiography.com/people/angela-merkel-9406424#first-female-chancellor

Obrázok: cdu.de/sites/default/files/media/images/angela_merkel/130729-

angela-merkel-pressefoto.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.