Karibské umenie v jaskyniach objasňuje prvé styky s Európanmi

Domorodé kresby nájdené v jaskyniach na ostrove Mona boli v mäkkých vápencových jaskyniach vyrobené pravdepodobne ľudskými prstami.

Ostrov Mona, ktorý patrí pod Puerto Rico, je známy svojou rozsiahlou sieťou jaskýň. V týchto temných podzemných priestoroch objavili archeológovia rytiny domorodých ľudí a taktiež aj európskych kolonizátorov.

Práve toto jaskynné umenie môže ponúknuť vzácny pohľad na jednotlivca aj na prvé duchovné stretnutie s európskymi národmi, ktoré sa konalo v Karibiku takmer pred 500 rokmi. Stretli sa tak pôvodní obyvatelia a kolonizátori, ktorí prišli z Európy.  

Skupina vedcov, vedená Jagom Cooperom z Britského múzea v Londýne a Alice Samsonovou z University of Leicester, strávila roky dokumentovaním podzemného diela na ostrove Mona, ktorý leží približne v polovici cesty medzi hlavným mestom ostrova Puerto Rico a ostrovom Hispaniola (dnešné Haiti). Malý ostrov bol zaľudnený prinajmenšom pred 5000 rokmi, pričom Krištof Kolumbus sa tam zastavil pri svojej druhej plavbe v roku 1494. 

Tím vedcov objavil archeologický dôkaz o existencii predkolumbovského pôvodného obyvateľstva, a to dokonca v 30-tich z celkových 70 jaskynných systémov. Sú zaznamenané tisícky domorodých rezieb, znázorňujúcich geometrické tvary, rovnako ako aj zvieratám podobné bytosti a rodové bytosti, ktoré pokrývajú steny a stropy jaskýň.

Tieto kresby, z ktorých niektoré sa datujú až do 14. storočia, boli vytvorené technikou známou ako rebrovanie prstami, pri ktorom umelec ťahá jeden až štyri prsty (alebo nejaké podobné „nástroje“) naprieč mäkkým vápencovým povrchom jaskyne.

Jedna z jaskýň na južnom pobreží ostrova však medzi ostatnými vyniká. Vedľa pôvodných umeleckých diel sa tam nachádzajú aj mená, dátumy a kresťanské symboly ako sú kríže a Kristogramy (symboly Krista obvykle zložené z písmen) zo 16. storočia. Objavili tam dokonca niektoré kresťanské frázy a biblické verše v španielčine a latinčine, napríklad „Dios te perdona“ („Boh ti odpustí“) a „verbum caro factum est“ („Slovo sa telom stalo“).

V jednom prípade mohlo byť dokonca meno načmárané na stene jaskyne viazané na skutočnú osobu, Francisca Alegre, ktorý prišiel do Karibiku zo Španielska spolu so svojím otcom, a to približne v roku 1530. Následne sa stal kráľovským úradníkom v Puerto Rico.

Vzhľadom k tomu, že jaskyne boli a sú ťažko prístupné (dnes sa k nim dá dostať lezením po strmom útese a pretiahnutím sa otvorom práve vo veľkosti človeka), museli sa k nim Európania dostať len za pomoci domorodých ľudí. Diela vytvorili buď domorodci, ktorí konvertovali na kresťanstvo, alebo ich európski učitelia, ktorí sa do jaskýň s ich pomocou dostali.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/55467-pre-columbian-cave-art-discovered.html

Obrázoka57.foxnews.com/images.foxnews.com/content/fox-news/science/

2016/07/21/16th-century-christian-symbols-found-in-caribbean-cave/_jcr_content/

article-text/article-par-5/images/image.img.jpg/880/558/1469029310805.jpg?ve=1&tl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.