Katarína Grünsteinová spomína

O neslávne známom tábore Osvienčim bolo natočených mnoho filmov. Najlepšie z nich sú také, kde veľký priestor majú pamätníci. Jeden taký vznikol v Českej republike v roku 2005 a volá sa Osvětim – Katarína Grünsteinová vzpomíná…

Je to vlastne príbeh slovenskej Židovky Kataríny Grünsteinovej. Tá navštívila po rokoch zmienený koncentračný tábor, a to aj napriek nevôli svojej rodiny. Spolu s televíznou kamerou sa vracia na miesta, ktoré jej utkveli navždy v pamäti a rozpráva svoj smutný príbeh (príchod, ubytovanie, ťažká práca…). Svoje rozprávanie zakončí konštatovaním, že to bola jej posledná návšteva Osvienčimu, viac sa tam nehodlá vrátiť. Okrem toho budete vo filme počuť názory mladých českých študentov aj niekoľkých odborníkov. Samotné spracovanie teda nemožno nepochváliť.

No potom príde skladba (znejúca pri titulkoch), ktorú si mohli tvorcovia odpustiť. Zaradenie úryvku neonacistickej kapely Juden Mord je pre mňa dosť nepochopiteľné. Poprípade, ak chceli autori poukázať na existujúci antisemitizmus, mohli ho s odborníkmi viac rozobrať priamo v dokumente (padla tam síce reč na tú tému, ale venovali sa jej iba laxne).

Viacerí ľudia na internete mali veľké výhrady voči spracovaniu tohto dokumentárneho filmu. Ja osobne, až na to, čo som uviedol, s ním problém nemám. Myslím, že by ste si ho mali pozrieť a vytvoriť si vlastný názor.

Film si môžete bezplatne pozrieť aj na tomto linku:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1030342333-osvetim-katarina-grunsteinova-vzpomina/

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: img.ephoto.sk/data/users/16501/blog/

1f41e19882223217844da23b7653a7429ee32d56.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.