Kde predpokladáte, že sa nachádzajú časti tiel slávnych?

Čo sa stalo s mozgom Alberta Einsteina? Alebo srdcom Ľudovíta XIV.? Tieto časti tiel a nespočetné množstvo známych mŕtvych ľudí nie sú pochované na miestach, ktoré by ste očakávali. A v niektorých prípadoch neboli vôbec pochované, ale skončili ako niečí pokrm.

Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, čo sa stalo s časťami tiel známych podľa knihy „Stratili ich hlavy!: Čo sa stalo s Washingtonovými zubami, Einsteinovým mozgom, a inými časťami tiel známych“ (Bloomsbury Children’s Books, 2018) od Carlyn Beccia.

Lenin

Telo komunistického revolucionára Vladimíra Iljiča Lenina (1870-1924) nebolo nikdy pochované. Bolo zabalzamované a vystavené v sarkofágu uprostred moskovského Červeného námestia. Aby Lenin vyzeral svieži, jeho telo sa udržuje pri teplote 16 stupňov Celzia a každý týždeň podstupuje bieliace kúpele.

Evita

Argentinská herečka a bývalá prvá dáma Eva Perónová (1919-1952) nebola pochovaná hneď po svojej smrti. Najprv bola balzamovaná (rovnako ako Lenin) a vystavená pre smútiacich predtým, ako bola odvezená do Ríma, kde ju pochovali. O pár rokov neskôr bolo telo Evity, ako ju ľudia domácky nazývali, exhumované a nakoniec sa vrátilo späť do Buenos Aires, kde ju pochovali na cintoríne Recoleta. Ani tu však nebola pochovaná okamžite po návrate tela. Sprvoti jej ostatky držal jej manžel, armádny generál a trojnásobný vodca Argentíny Juan Perón, v jedálni, kde bežne jedol.

Galileo

Taliansky astronóm Galileo Galilei (1564-1642) nie je pochovaný so všetkými svojimi kosťami. Potom, čo slávne vzdoroval katolíckej cirkvi tým, že tvrdil, že planéty sa točia okolo Slnka, a nie okolo Zeme, bol Galileo súdený a okamžite odvolal svoje názory, aby sa vyhol mučeniu.

Keď Galileo zomrel, jeho telo bolo bez akýchkoľvek ceremónií vyhodené v zadnej časti kaplnky Santa Croce vo Florencii. Ale v roku 1737 cirkev zmenila názor a dovolila ho pochovať dôstojnejšie priamo v kaplnke. Avšak počas exhumácie nedokázali traja pracovníci odolať ukradnutiu niekoľkých kúskov zo skeletu Galilea.

Tieto kosti sa zachovali medzi nasledujúcimi generáciami, až kým neboli v roku 2009 vydražené. Teraz je jeden Galileov zub, palec a prst vystavený v Museo Galileo vo Florencii, kde je jeho stredný prst večne nasmerovaný na nebesá.

Ľudovít XIV.

Keď kráľ Slnko, a teda Ľudovít XIV. zomrel, jeho srdce bolo vyňaté z jeho tela a zabalzamované, aby mohlo byť uložené vedľa srdca jeho otca kráľa Ľudovíta XIII. Ale nezostalo tam dlho, lebo anglický šľachtic lord Harcourt bol taký fanúšik, fanatik a zberateľ, že toto srdce získal a umiestnil ho do striebornej rakvy, ktorú občas ukazoval svojim návštevám, aby ich ohúril.

Jedným z týchto hostí bol aj britský teológ William Buckland, ktorý slávne opísal a pomenoval prvého známeho dinosaura Megalosaurusa. Buckland však nevedel, že je to dinosaurus a myslel si, že je to obrovská jašterica. Buckland si za svoje životné poslanie stanovil ochutnať každé zviera, ktoré bude možné ochutnať, takže keď mu Harcourt ukázal balzamované srdce Ľudovíta XIV, Buckland išiel hore a srdce pažravo ochutnal. Krátko po ochutnávke srdca Ľudovíta XIV. William Buckland zomrel a bol pochovaný na cintoríne Sv. Mikuláša v Oxfordshire v Anglicku. Ľudovít XIV. je pochovaný v bazilike Saint-Denis, teda okrem svojho srdca.

Haydn

Rakúsky skladateľ Franz Joseph Haydn doslova stratil hlavu, keď dvaja podvodníci v roku 1809 vykopali jeho hrob a ukradli jeho lebku, a to len osem dní po jeho smrti. Jeden z lúpežníkov, Joseph Rosenbaum, chcel študovať hlavu hudobníka pre účely frenológie, novej mozgovej „vedy“, ktorá zahŕňala hľadanie hrboľov na hlavách ľudí, aby sa dalo dozvedieť viac o ich osobnostiach. Treba však dodať, že v súčasnej dobe je už jasné, že frenológia je nevedecká a nezmyselná.

Rosenbaum dal lebku frenológom vo Viedenskej všeobecnej nemocnici, kde bola varená, bielená a očistená od zvyšného mäsa, aby lekári mohli študovať „hrbole hudby“ na jeho lebke.  Následne si Rosenbaum vzal lebku domov, kde ju vystavil vo vitríne. Ale úrady dostali informácie o Rosenbaumovej krádeži a navštívili ho priamo doma. Rosenbaum sa však s Haydnovou hlavou nedokázal rozlúčiť, preto ich oklamal a dal im inú lebku, ktorá bola následne pochovaná s Haydnovým telom v jeho hrobke.

Rosenbaum sa až na smrteľnej posteli priznal k svojmu zločinu. Požiadal lekára, aby správnu lebku poslal rakúskemu profesorovi, ktorý ju následne odkázal prírodovednému múzeu vo Viedni, ktoré bolo následne zažalované Spoločnosťou priateľov hudby, ktorá prisahala, že Rosenbaum sľúbil lebku im. Napokon v roku 1954 Spoločnosť súhlasila s tým, aby bola táto lebka pochovaná k Haydnovým pozostatkom, no nemali srdce na to, aby z hrobu odstránili pôvodnú neidentifikovanú lebku, ktorú Rosenbaum odovzdal o sto rokov skôr. Takže teraz je Haydn pochovaný s dvoma lebkami, svojou vlastnou a neidentifikovanou cudzou lebkou.

Beethoven

Skvelý, no hluchý Ludwig van Beethoven (1770-1827) bol jednoznačne jedným z najväčších hudobníkov na svete, ale celý život bojoval so slabým zdravím (strašné bolesti žalúdka, očné infekcie a obličkové kamene) a výkyvmi nálad. Až teraz sa dozvedáme, prečo.
Tesne pred tým, ako nemecký skladateľ zomrel, získal tínedžer Ferdinand Hiller prameň jeho vlasov. Prameň vlasov bol odovzdaný až v roku 1994, kedy bol vydražený a študovaný. Zistilo sa, že obsahuje veľmi veľa olova. Bol to až 42-násobok množstva olova ako v typických vlasoch. Olovo je toxické a môže spôsobovať bolesti brucha, výkyvy nálad a dokonca aj stratu sluchu. Prameň vlasov je teraz uložený v Kongresovej knižnici vo Washingtone, D.C.

Mozart

Keď Wolfgang Amadeus Mozart zomrel v roku 1791, jeho telo bolo vrhnuté do jamy s ďalšími mŕtvolami. Jeho obdivovateľ však dokázal okolo jeho krku omotať tenký drôt, na základe ktorého mohlo byť neskôr telo skladateľa identifikované.

K tomu došlo v roku 1801, kedy bol cintorín vyčistený. Obdivovateľ vytrhol Mozartovu lebku z hrobu a tá sa následne objavila až v roku 2006, kedy vedci urobili testy na porovnanie DNA lebky s DNA Mozartovej babičky a netere. Nielenže DNA lebky nezodpovedala Mozartovej DNA, ale babička a neter sa navzájom tiež nezhodovali. Mozartovi príbuzní by teda mali čo vysvetľovať.

Goya

Španielsky umelec Francisco Goya (1746-1828) stratil hlavu. Goya zomrel a bol pochovaný v Bordeaux vo Francúzsku, ale španielska vláda dostala povolenie na premiestnenie jeho tela do jeho rodného Španielska ešte v roku 1901. Avšak namiesto jedného tela našli v hrobe dve kostry a len jednu lebku.

Vedci dospeli k záveru, že lebka patrila k druhému telu, ktorého totožnosť je stále neznáma. Pokiaľ ide o Goyu, jeho bezhlavé pozostatky boli uložené v kaplnke sv. Antona z Floridy v Madride. Ostáva len hádať, kde sa nachádza jeho lebka.

Einstein

Predtým, než zomrel, Albert Einstein povedal svojmu životopiscovi: „Chcem byť spopolnený, aby sa ľudia neznížili k uctievaniu kostí.“. Bohužiaľ, jeho prianie nebolo úplne splnené.

Keď Einstein zomrel v roku 1955 na roztrhnutú aneuryzmu brucha, jeho popol bol rozptýlený na tajnom mieste pozdĺž rieky Delaware. Ale niekoľko orgánov nebolo spopolnených, medzi nimi jeho mozgu, ktorý ukradol patológ Dr. Thomas Harvey.

Harvey študoval Einsteinov mozog, ba dokonca ho dal namaľovať umelcovi. Potom Harvey mozog rozrezal, jeho časti skladoval v kamenných nádobách a ukryl ich do chladničky na chladenie piva. Neskoršia štúdia z roku 2011 zistila, že Einstein mal obrovský corpus callosum, vlákna, ktoré spájajú pravú a ľavú časť mozgu. Verejnosť môže v súčasnosti vidieť tento slávny mozog v Národnom múzeu zdravotníctva a medicíny v Silver Spring, Maryland a v Mütterovom múzeu vo Philadelphii. 

Rivera

Pikoška na záver: Diego Rivera, ktorému žiadna časť tela nechýba, mal teda veľmi zvláštnu až morbídnu záľubu. Mexický muralista mal slabosť  pre čerstvé mŕtve telá, najmä keď prišiel čas na obed. Ako súčasť kanibalského experimentu si pochutnával na čerstvo mŕtvych. Vo svojej knihe „Moje umenie, môj život: autobiografia“ píše, že najviac si pochutil na ženskom mozgu v kyslej omáčke.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63973-photos-famous-people-body-parts.html

Obrázok: savonsanomat.fi/incoming/r0gopl-4575894_.JPG/alternates/FREE_720/4575894_.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.