Kam sa podel najhľadanejší artefakt?

artefakt

Archa zmluvy, alebo ak chcete „archa úmluvy“, bola vyrobená pred 3 200 rokmi a považuje sa za najposvätnejší „kus nábytku“ v celej histórii ľudstva. Archa obsahuje veľmi cenné židovské predmety ako napríklad dosky Desatora. Existujú legendy, ktoré tvrdia, že archa má zázračnú moc. Údajne dokáže zničiť, alebo zastrašiť nepriateľa, priniesť svojmu majiteľovi šťastie, ale aj smrť ľuďom, ktorí sa jej dotknú. Archa je spomenutá tiež v Biblii. Veď akoby to bolo, keby sa najposvätnejší predmet nedostal medzi riadky posvätnej knihy? Jediný háčik v tomto všetkom je taký, že archu videli naposledy pred 2 600 rokmi a odvtedy akoby sa po nej zľahla zem.zástup

Vieme, že jeden z najhľadanejších artefaktov bol podľa zachovaných dôkazov postavený na rozkaz Boha, ktorý ho vydal prostredníctvom Mojžiša a chcel, aby sa na veko umiestnili dve kľačiace postavy cherubínov tak, aby sa dotýkali svojimi krídlami.

Archa bola uložená do Šalamúnovho chrámu, kde pokojne odpočívala stovky rokov. Zmizla až po vpáde babylonskej armády kráľa Nabuchonodozora II. a odvtedy ju nikto živý nevidel. Existujú rôzne teórie, ako napríklad, že archu schoval prorok Jeremiáš a ešte stále sa nachádza v Jeruzaleme. Na druhej strane niektorí veria, že Židia uchovávali po celé tie roky len jej kópiu.

Podľa jedného eposu, Šalamún splodí syna Menelika, ktorý sa s ním dohodne, že archu tajne premiestnia do Aksumu a v Jeruzaleme nechajú iba jej kópiu. Iná verzia však vraví, že Menelik archu ukradne a prevezie sám.

Nakoniec možno predsa len archa „odpočíva“ v malej kaplnke kostola Panny Márie Sionskej v Aksume v Etiópii (na obrázku dole), zatiaľ čo jej napodobneniny dominujú v stovkách chrámov po celom svete. 

stavba

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: časopis Epocha

Obrázky: ludmilka.estranky.cz, lucy-littleworld.blogspot.com, geocaching.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.