Keramické hlavy možných bohýň objavené na starej skládke odpadu

Pozostatky najmenej štyroch žien, vyrobených z keramiky, boli objavené v starobylom mestečku Porphyreon (dnešné Jiyeh) v Libanone.

V roku 2013 tím archeológov a Poľské centrum archeológie v Stredomorí objavil tucet fragmentov keramických hláv, o ktorých sa domnievajú, že sú zhruba 2 400 rokov staré, čo môže byť aj vek starej skládky odpadu, ktorá obsahovala aj kúsky keramiky, spálené zvieracie kosti a zvyšky hrozna, olív a cícera. Až nedávno však poskladali nájdené častí do podoby najmenej štyroch samostatných hláv. 

Najlepšie zachovaná keramická hlava má výšku približne 24 centimetrov a široká je 15 centimetrov. Je vyzdobená červenou farbou a zobrazuje starobylú čelenku známu ako stephane, ktorá je veľmi špecifickou čelenkou nosenou gréckymi ženami. Je o tom presvedčený aj Mariusz Gwiazda, archeológ Poľského centra stredomorskej archeológie. Jedna z ostatných keramických hláv má podobné rozmery. Len malé časti ostatných dvoch keramických hláv prežili pôsobenie podnebia a poveternostných podmienok.

Tri malé dierky v blízkosti vrcholu dobre zachovanej hlavy boli pravdepodobne používané k jej zaveseniu na stenu. Odtlačky prstov, ktoré môžu byť od umelca, ktorý hlavu vytvoril, sú viditeľné práve na jej povrchu. Odtlačky prstov boli na hlave už predtým, než bola hlava vypálená.

Hlava vľavo má na prsiach vyobrazený amulet s okom, ktorý je egyptského pôvodu.

Štyri hlavy boli pravdepodobne zlikvidované, keď boli steny, na ktorých viseli, vymaľované alebo rekonštruované. Gwiazda poznamenal, že keramické hlavy boli používané dlhší čas.

Hlavy podľa vedcov pravdepodobne nereprezentujú skutočných ľudí. Gwiazda a jeho tím veria, že ide o zobrazenie božstiev. To sa však nedá dokázať bez nápisov alebo zobrazenia atribútov konkrétnych božstiev.

Zmiešanie starých kultúr

Štyri ženské keramické hlavy vykazujú zmes gréckych a fénických znakov, ako aj prvky egyptského pôvodu. Napríklad jedna z „hláv“ má na prsiach vyobrazený amulet s okom. Tieto amulety pôvodne používali starí Egypťania, ktorí verili, že ochránia nositeľa pred akýmkoľvek poškodením. Ostatné kultúry si neskôr tento amulet s vyobrazením oka vypožičali a včlenili ho do svojho umenia a náboženského presvedčenia.

Archeológovia si zatiaľ nie sú istí, kde boli tieto štyri hlavy vyrobené. Avšak odborníčka na keramiku Urszula Wicenciak zistila, že hlina, ktorá bola použitá na ich výrobu, pochádza z oblasti okolo Súr (po starom Tyros), starobylého mesta, ktoré sa tiež nachádza v Libanone.

Štyri hlavy boli pravdepodobne vytvorené v čase, keď Perzská ríša ovládala obrovské územie na Blízkom východe, ktoré zahŕňalo ako staré mesto Porphyreon, tak aj oblasť okolo Súr.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59294-ceramic-heads-discovered-ancient-waste-dump.html

Obrázok: futurenet.vc/ueditor/php/upload/image/20170531/1496228038322019.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.