Keramické hrnčiarske výrobky odhaľujú antický zdroj geomagnetického poľa

 

Sila magnetického poľa, ktoré obklopuje Zem, neustále kolíše.

Pred viac ako 2500 rokmi sa na starovekom Blízkom východe vyhrotila sila zemského geomagnetického poľa. Nové štúdie ukazujú, že ešte v 8. storočí pred naším letopočtom bolo magnetické pole obklopujúce našu planétu dočasne 2,5 krát silnejšie než je tomu dnes.

Výskumníci sa o týchto výkyvoch dozvedeli vďaka židovskej byrokracii v starovekej ríši, ktorá sa nachádzala tam, kde je dnešný Jeruzalem. Hrnčiarske džbány z obdobia medzi ôsmym a druhým storočím pred naším letopočtom sú značené administratívnymi pečiatkami, ktoré sa zmenili zároveň s politickou situáciou. Ľudia, ktorí tieto džbány vypaľovali, ani netušili, že akt vypaľovania uzamkne do minerálnych látok obsiahnutých v íle informácie o zemskom magnetickom poli. Vzhľadom k tomu, že hrnčiarske značky poskytujú presné záznamy o tom, kedy hrnce vznikli, nám ich štúdium poskytuje detailný pohľad na geomagnetické zmeny za viac ako 600 rokov.

Magnetická Zem

Zem je obklopená magnetickým poľom, ktoré vzniká z pohybu železa v kvapalnom vonkajšom jadre. Priame pozorovanie tohto poľa bolo možné len asi 180 rokov. V tom čase pole oslabilo asi o 10 percent. Niektorí vedci si myslia, že pole sa dokáže otáčať tak, že magnetický severný pól sa stáva magnetickým južným pólom a naopak.

Nová štúdia odhaľuje oveľa rýchlejšie zmeny v intenzite poľa. K prudkému nárastu intenzity došlo aj počas neskorého ôsmeho storočia pred naším letopočtom, ktorý kulminoval rýchlym poklesom v období roku 732 pred naším letopočtom. Vedci zistili, že iba za 31 rokov, ktoré začali plynúť od roku 732 pnl, došlo k poklesu sily magnetického poľa o 27 percent. Od šiesteho storočia pred naším letopočtom do druhého storočia pred naším letopočtom už bolo pole všeobecne stabilné, pričom vykazovalo len mierny postupný pokles.

Vedúci tohto výskumu, Ben-Yosef, dospel s kolegami k záveru, že pole je veľmi kolísavé. Zmeny sa dejú pomerne rýchlo, takže sa nie je čoho báť, pokiaľ ide o aktuálny pokles. To však neznamená, že magnetické pole sa v blízkej budúcnosti nemôže „vymeniť“. Táto štúdia sa zamerala len na silu poľa, nie na jeho smerovanie. Nálezy a z nich vyvodené závery naznačujú, že neexistuje žiadny dôvod na obavy, aj keby dochádzalo k poklesu o 10 percent v sile poľa po viac ako jedno storočie. Nie je to nič abnormálne.  

Všetky keramické výrobky v štúdii pochádzajú z regiónu Levant, ktorý zahŕňa súčasnú Sýriu, Jordánsko, Izrael, Palestínu, Libanon a blízke oblasti. To znamená, že vedci si nemôžu byť istí, či sa tie isté výkyvy udiali aj inde. Vzhľadom k tomu, že vedci si nie sú úplne istí presným umiestnením keramiky v danej oblasti, nemôžu sa vyjadriť o smere geomagnetického poľa v tej dobe, ale len o jeho sile.

Multidisciplinárne tajomstvo

Íly v keramických nádobách obsahujú feromagnetické minerály, čo sú vlastne minerály obsahujúce železo. Keď sú takéto íly vypaľované, elektróny v týchto mineráloch sa zarovnajú podľa magnetického poľa Zeme. Akonáhle sa keramika ochladí, magnetické vzory v nej ostanú vpísané už navždy. K rovnakému procesu dochádza pri ochladzovaní lávy, takže výskumníci môžu detekovať zmeny v magnetickom poli tým, že študujú vulkanické horniny.

Opečiatkovaná rukoväť keramiky z izraelskej osady zvanej Ramat Rahel. Magnetické minerály použité v hrnčiarskej hline boli uzavreté v priebehu zahrievania a odhaľujú históriu zemského magnetického poľa.

Pochopenie starovekého magnetické poľa má význam pre mnohé oblasti výskumu. Archeológovia sa pokúšajú vyvinúť nový systém na datovanie nájdenej keramiky spočívajúci v tom, že sa podľa obrazcov, a akých sú umiestnené magnetické kovy v objekte určí, v akom období tak vyzeralo magnetické pole zeme a tak sa objekt zaradí do správneho obdobia. Vedci skúmajúci Zem sa snažia lepšie pochopiť hlboké štruktúry zemského jadra, ktoré vytvárajú magnetické pole. Atmosférickí vedci sa zasa snažia pochopiť interakcie magnetického poľa a kozmického žiarenia. Biológovia sa zaujímajú o kozmické žiarenie až príliš,  pretože magnetické pole chráni planétu pred škodlivými kozmickými žiareniami, a tak zem vďačí práve existencii geomagnetického poľa za svoj prosperujúci život.

Geomagnetické pole súvisí s rôznymi javmi z biológie, vedy o Zemi, geofyziky, atmosférických vied a archeológie.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57868-earth-magnetic-field-spike-ancient-times.html

Obrázky: sitebarra.com.br/wp-content/uploads/2017/02/98495f0b989e8b7057d1013575e7ca68-300×169.png

corespirit.com/wp-content/uploads/2017/02/ramat-rahel-pottery-seal.jpg?x21969

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.