Kniha Holocaust od Františka Emmerta

Tému holokaustu spracovalo už množstvo odborníkov. Viacerí však spozornejú, keď vyjde na tú tému niečo, čo má v titule poznámku ,,nové spracovanie“. Podobne tomu bolo aj pri knihe Holocaust od českého historika Františka Emmerta, ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Mladá fronta.

Holocaust je jedinou publikáciou na túto tému od tohto autora. Prvú napísal v roku 2006 a dostala názov The Holocaust Muzeum v knize a vyšla aj v anglickej verzii.

Nové vydanie Emmertovej knihy obsahuje dokopy 28 kapitol, a to napríklad Dejiny a kultúra Židov, Antisemitizmus, Kryštálová noc, Koniec vojny, Osudy Židov po roku 1945 a iné. Nechýba ani množstvo dobových fotografií, výpovedí pamätníkov, ukážok dobových dokumentov a podobne. Všetko je pekne graficky spracované.

Bohužiaľ, tým chvála končí. Čo sa týka samotného textu, tak sú to v podstate len základné fakty (začiatky antisemitizmu v Nemecku, vznik koncentračných a vyhladzovacích táborov atď.), ktoré pozná každý, kto sa dlhšie zaujíma o túto tému. A navyše, veľkú časť z nich nájdeme aj na obyčajnej Wikipédii. Nejaké hlbšie informácie by ste márne hľadali. Pričom mnoho témy by sa dali rozpracovať omnoho viac do hĺbky.

Záverečný verdikt: Pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o tému holokaustu len zbežne, bude kniha prínosom. Náročných čitateľov však sklame.

____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázky: mrtns.eu/tovar/_l/309/l309524.jpg?v=1526039755

endgenocide.org/wp-content/uploads/sites/4/2015/01/holocaust.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.