Koľko bolo svätých Valentínov?

Okno v Bazilike Sv. Valentína v Terni

Podľa stáročnej tradície je neprípustné, aby v tento deň (14. februára) milovaná osoba vyznanie odmietla, prípadne zaň nepoďakovala. Tajní ctitelia a neodvážni zaľúbení, zatiaľ úspešne skrytí v zákulisí,  si preto môžu trúfnuť na osudné vyznanie, ktoré bude pod ochranou svätého mučeníka – Valentína. Okrem zaľúbencov udelila cirkev tomuto svätému aj patronát nad snúbencami. Tí, ktorí potrebujú podporu „zhora“ pri svojej veľkej otázke, môžu na ňu staviť práve dnes. 

14. február je dňom sťatia rímskeho kňaza, ternského biskupa (dnešné talianske mesto Terni v oblasti Umbrie), v roku 269  zato, že sa nechcel vzdať svojej „záľuby“ tajného sobášenia zaľúbencov napriek zákazu cisára Marca Aurélia Claudia (268-270), známeho aj ako Claudius II. Prímenie  Gothicus maximus si cisár pribral po tom, ako v bitke pri Naissu (dnešný Niš v Srbsku)  porazil údajne 50 000 Gótov. Vojenský cisár Claudius bol posadnutý vojenskými výpravami, mladým mužom zakázal ženbu v presvedčení, že rodina je na úkor povolania vojaka, je pre neho záťažou, a osamotení muži sú lepšími vojakmi. Ani väzenie, ani hrozba smrti však Valentína  neodradili od svojho presvedčenia, že takéto počínanie cisára je proti Božej vôli, a jeho vykonanie nemôže byť dodržané.  Nezomrel však len pre svoju neposlušnosť. Cisár ho chcel presvedčiť, aby zanechal svoju kresťanskú vieru, on však bol neoblomný a v nasledovaní Krista, rovnako ako mnohí ďalší mučeníci pred ním aj po ňom, vytrval bez debaty. Už počas svojho pobytu vo väzení sa u Valentína  prejavili známky svätosti, keďže uzdravoval svojich „katolíckych“ spoluväzňov napriek tomu, že katolíci boli v tomto období  prenasledovaní. Pred svojou popravou stihol prinavrátiť zrak a sluch dcére svojho žalárnika, do ktorej sa podľa legendy zamiloval. Dokonca jej  stačil napísať lístoček s vyznaním lásky, ktorý signoval ako „tvoj Valentín“. Ani to ho však nezachránilo pred smrťou. 14. februára bol predvedený na Via Flamino pri známom Mulvijskom moste a bol popravený sťatím hlavy.

O dve storočia  neskôr,  v roku 489, pápež Gelasius I. vyhlásil Valentína za svätého. Onedlho sa sviatok svätého Valentína dostal aj  do cirkevného kalendára (v roku 496). Ešte predtým však Gelasius stihol zakázať pohanské oslavy tzv. Luperkálií, usporiadaných na počesť boha Fauna. Pôvodná slávnosť plodnosti, očisty po bojoch a vzájomného odpustenia časom prerástla do príležitosti nekontrolovateľných orgií, a tak sa tento sviatok zrušil z pričinenia už spomínaného Gelasia. Spolu s losovaním, ktoré bolo dlho súčasťou týchto osláv, počas ktorého si ženy v noci  dávali svoje mená do keramickej vázy, muži si ich vytiahli a takto vylosované páry zostali spolu nielen počas trvania osláv, ale niekedy aj na celý život. Nový sviatok sa presunul o deň skôr, na sviatok  Sv. Valentína, ktorému bol cirkvou pridelený patronát nad zaľúbencami a snúbencami. Zhodou okolností si práve v tento februárový deň vyberajú svoje polovičky aj vtáci, ako to šíri anglikánska tradícia. Podľa Angličanov bol Valentín ako taký prvýkrát oslávený práve v Anglicku. Z väzenia londýnskeho Toweru zaslal vojvoda Karol Orleánsky zaľúbený list svojej manželke do rodného Francúzska. Stalo sa to v roku 1415 po tom, ako sa po bitke pri Agincourt vojvoda dostal do anglického väzenia. Od roku 1446 bol tento deň v Anglicku každoročne oslávený: zaľúbenci si začali posielať odkaz, vyšli valentínske knihy básní  so zaľúbenými veršami. Posielanie dopredu tlačených valentínskych pohľadníc nabralo nový dych v 19. storočí,  keď Esther  Howland z Worcesteru v americkom Massachusetts začala s ich výrobou vo veľkom (v roku 1840).

Nech sa to už začalo kdekoľvek, staroveké korene dnešného veľmi populárneho, no zároveň dosť kontroverzného sviatku sú nepopierateľné. Kresťanská cirkev totiž eviduje aspoň troch svätých Valentínov  ― martýrov, ktorí  žili v 3. storočí. Jeden z nich údajne zomrel  vo vtedajšej  provincii Africa, druhý bol kňazom v Ríme, tretí biskupom v talianskom meste Terni. Historické pramene ohľadom ich identity sú hmlisté, kontroverzné, nespoľahlivé, alebo sa prelínajú. Zhodnú sa len na jednom, údajne všetci traja boli popravení 14. februára.

_______________

Autorka: Mgr. Zsuzsanna Varga

Zdroje:

zivotopisysvatych.sk/valentin-biskup-a-mucenik/

cs.wikipedia.org/wiki/Claudius_II.

ng.hu/Civilizacio/2008/02/Ki_volt_Szent_Valentin

sk.wikipedia.org/wiki/Valent%C3%ADn_z_Terni

noinetcafe.hu/index.php/nyerj/124-ninetcafe/valentin-nap/3422-legenda-es-toertenelem-avagy-ki-volt-szent-valentin

danielarau.sk/historia-valentin/#.WKLt5zj9WZQ

Obrázok:

magyarkurir.hu/img.php?id=75591&p=1&img=c_szentbalintuvegablakterniben.jpg

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.