Komplikovaná mozaika odkrytá v „stratenom“ rímskom meste

Jedným z najpôsobivejších nálezov bola mozaiková podlaha z druhej polovice 1. storočia pred n.l., objavená v ruinách toho, čo sa považuje za rímsku verejnú budovu.

Vo Francúzsku boli odkryté skryté mozaikové podlahy zo strateného rímskeho mesta Ucetia, ktoré boli stáročia skryté pred zrakmi ľudí. V meste Uzès v južnom Francúzsku prebiehajú rozsiahle vykopávky, ktoré odkrývajú stále viac pozostatkov tohto starovekého rímskeho osídlenia. Archeológovia ho objavili len vďaka náznakom na kopci.

Neďaleké mesto Nîmes je známe svojimi rímskymi dejinami, a to najmä vďaka amfiteátru z roku 70 n.l., na ktorom sa stále konajú podujatia vrátane býčích zápasov. Menej sa vie o meste Uzès, kedysi nazývanom Ucetia. Pred výstavbou ubytovacích miest pre strednú školu boli však prizvaní archeológovia, ktorých úlohou bolo preskúmať oblasť s rozlohou 4000 štvorcových metrov a hľadať pozostatky z dôb dávno minulých.

Francúzsky národný inštitút pre preventívny archeologický výskum (INRAP) oznámil, že vykopávky boli doteraz veľmi plodné. Niektoré steny a stavby, ktoré boli odkryté, sa datujú tesne pred rímskym dobytím dnešného Francúzska (vtedy nazývaného Gália). Avšak, najviditeľnejšie nálezy sú dobre zachované mozaikové podlahy z rímskej éry s bohatými farebnými vzormi a postavami.

Archeológovia našli v tejto oblasti jednu veľkú štruktúru s rozlohou 250 metrov štvorcových, s kolonádou, ktorá naznačuje, že ide o verejnú budovu a štyri miestnosti za sebou.

Jedna z týchto veľkých miestností obsahuje zložitý mozaikový chodník s geometrickými vzormi ako sú meandry a swastiky, rovnako ako symboly koruny a šafranu či zvierat ako sova, kačica, orol a srna. Archeológovia sa domnievajú, že táto budova pochádza z prvého storočia pnl. a zachovala sa až do prvého storočia nášho letopočtu.

V inej oblasti vykopávok objavili archeológovia „domus“ alebo veľký dom, patriaci bohatej rímskej rodine. Táto budova sa rozprestiera na ploche 500 metrov štvorcových a pochádza zo začiatku rímskej ríše (prvé storočie pred naším letopočtom).

Izba v tomto rodinnom dome má mozaikovú podlahu s geometrickým vzormi sprevádzanú štýlovými delfínmi v štyroch rohoch. Dom má aj typ ústredného kúrenia. Archeológovia našli „hypokaust“ alebo priestor, kde cirkuloval horúci vzduch. Práve tam sa našlo niekoľko „dolií“ alebo obrovských keramických vínnych nádob, čo naznačuje, že obyvatelia mohli popíjať domáce víno.

Výkopy za 1,5 milióna eur stále pokračujú a podľa INRAP archeológovia nedávno začali vykopávať ďalšiu veľkú oblasť starovekých a stredovekých zrúcanín vrátane dvoch ciest a križovatky.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje: livescience.com/58567-roman-mosaics-in-lost-city.html

Obrázok: archeolog-home.com/medias/images/mosaique-2.jpg?fx=r_550_550

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.