Kone v Mongolsku podstupovali stomatologické prehliadky už pred viac ako 3000 rokmi

Predstavte si, že by ste mali mladému koňovi vytrhnúť zub pred viac ako dvoma tisícročiami, kedy o rajskom plyne nemali ešte ani tušenia. Môže to vyzerať ako nesplniteľná úloha, ale vtedajší Mongoli to dokázali, čím sa stali najstaršími veterinárnymi zubármi.

Výskumníci na to prišli skúmaním pozostatkov 85 koní, ktoré zahynuli medzi rokmi 1200 pred naším letopočtom až 700 pred naším letopočtom, a ktoré boli pochované v konských hroboch nomádskou kultúrou Deer Stone-Khirigsuur z Mongolska. Výskumníci objavili jeden zub, ktorý rástol pod zlým uhlom, pričom bol približne v roku 1150 pred naším letopočtom odstránený pravdepodobne za pomoci kameňa. Išlo určite o najstarší zubný zákrok u koňa a to aj v svetovom merítku.  

Neskôr, v zuboch z roku 750 pred naším letopočtom novších, našli výskumníci dôkaz, že ľudia kultúry Deer Stone-Khirigsuur vytiahli takzvaný vlčí zub, bezfunkčný premolár, ktorý sa prerezáva počas prvého roka života koňa. Vlčí zub zvyčajne vypadne pred tretím rokom koňa, no ak sa tak nestane, jeho prítomnosť môže byť spôsobovať bolesť hlavne koňom, nosiacim časť postroja v papuli.  

Vedúci výskumník William Taylor, odborník na archeológiu na Max Planck Institute for Human History v Nemecku predpokladá, že možno práve zavedenie kovových kúskov do postrojov koní viedlo ľudí z kultúry Deer Stone-Khirigsuur okolo rokov 1300 pnl až 700 pnl k tomu, že začali koňom ťahať zuby. Nález je však korelačný, takže je ťažké niečo povedať naisto.  

Pred zavedením kovových častí používali ľudia z kultúry Deer Stone-Khirigsuur organické časti, veľmi pravdepodobne vyrobené z kože, lán, kostí alebo dreva, a to na vedenie koní, na ktorých sa jazdilo. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že tieto organické časti nejako poškodzovali (či poškodzujú) ústa koní, dokonca ani vtedy, keď mali aj vlčie zuby.  

Kovové časti na vedenie koní sa v Mongolsku začali používať približne v roku 800 pnl, a práve v tom období si ich výhody všimli aj ľudia z kultúry Deer Stone-Khirigsuur. Tieto kovové časti umožňovali napríklad jazdcom kontrolovať kone s väčšou presnosťou, čo podľa Taylora pomohlo ľuďom používať kone aj v boji a pri dlhých cestách.  

Kovové časti však spôsobovali problémy koňom s vlčími zubami a práve toto bolestivé trápenie pravdepodobne viedlo k ďalším problémom so zdravím a správaním koní. Takže to podľa Taylora nemusí byť náhoda, že extrakcia vlčích zubov a zavádzanie kovových častí sa začalo vykonávať v tom istom čase.

Taylor poznamenal, že objav sa uskutočnil počas spolupráce s mongolskými archeológmi, z ktorých niektorí vyrastali na vidieku ako pastieri. Títo kolegovia poskytli cenné poznatky o „bohatej tradícii starostlivosti o zdravie zvierat“ v regióne. Vlčie zuby sa tam koňom odstraňujú dodnes.

Kultúra Deer Stone-Khirigsuur už neexistuje, ale jej nespočetné pohrebiská pomohli archeológom spoznať a pochopiť spôsoby jej obyvateľov. Za posledných 10 až 20 rokov sa archeológovia dozvedeli, že tieto hroby ukrývajú niekoľko stoviek či dokonca tisícov obetovaných koní, ktoré boli zakopané práve okolo nich.

Vedúca výskumníčka Nicole Boivin, vedúca oddelenia archeológie na Inštitúte Maxa Plancka pre výskum ľudskej histórie predpokladá, že v mnohých ohľadoch práve pohyby koní a ľudí, ktorí k nim boli naviazaní počas prvého tisícročia pred nl, formovali kultúrnu a biologickú stránku krajín Eurázie. Nová štúdia od Nicole Boivin naznačuje, že veterinárna stomatológia mohla byť kľúčovým faktorom, ktorý pomohol stimulovať šírenie ľudí, myšlienok a organizmov medzi východom a západom.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62974-oldest-horse-dentistry-on-record.html

Obrázok: images.wagwalkingweb.com/media/articles/horse/dental-problems-due-to-wear/

dental-problems-due-to-wear.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.