Kosti bezrukého muža sa nachádzajú v blízkosti tajomného stredovekého hrobu delfína 

Ľudské pozostatky bez rúk sa našli pred niekoľkými týždňami na skalnatom britskom Normanskom ostrove Guernsey.

Telo muža bez rúk, o ktorom sa predpokladalo, že bolo pochované pred stovkami rokov, našli archeológovia na skalnom ostrove pri pobreží Guernsey, ktorý je jedným z britských Normanských ostrovov, a to len pár metrov od miesta, kde sa nachádza tajomná  stredoveká kostra delfína, ktorá bola objavená minulý rok.

Phil De Jersey, vládny archeológ z Guernsey, povedal, že kostra bezrukého človeka bola zdanlivo pochovaná oveľa neskôr ako tajomný skelet delfína na tom istom ostrove, a preto tieto dva hroby pravdepodobne nič nespája.  

Avšak, dodal, že najnovší nález ešte viac ozvláštnil skalný ostrovček Chapelle Dom Hue.

Ostrovček leží asi 300 metrov od západného pobrežia Guernsey, s výhľadom na more a kamene neolitického hrobu na pevnine ostrova.

Zdá sa, že ľudské pozostatky na ostrove Chapelle Dom Hue boli pochované pred niekoľkými stovkami rokov.

Napriek tomu, že Chapelle Dom Hue má dnes len asi 10 metrov a je tak malý, že ho morský príboj delí na dva kusy, archeológovia tvrdia, že kedysi bol väčší. Počas stredovekého obdobia bol ostrovček domovom niekoľkých samotárskych kresťanských mníchov.

Archeologický tím najprv predpokladal, že nájdená kostra mohla patriť nejakému malomocnému mníchovi, čo by vysvetľovalo absenciu zápästí a rúk. 

Avšak niektoré detaily zvyškov mužského oblečenia, najmä gombíky na košeli, prinútili výskumníkov pozmeniť ich predpoklady a určiť, že telo bolo pochované v 16. alebo 17. storočí, teda po tom, ako Chapelle Dom Hue obsadili mnísi.

Pracovná hypotéza v súčasnosti predpokladá, že utopené telo vyplavilo more. Išlo o rýchly, ale relatívne úctivý kresťanský pohreb na mieste, kde bolo telo vyplavené.  

Hrob delfína

Minulý rok De Jersey oznámil, že jeho tím našiel skelet delfína, ktorý bol na ostrove pochovaný niekedy počas stredoveku, keď tu bývali mnísi.

Ľudské pozostatky boli pochované v blízkosti tajomnej kostry delfína, ktorá sa našla v minulom roku, pričom bola pochovaná niekedy v stredoveku.

Starostlivo pochovaná kostra delfína mätie archeológov, pretože len pár metrov ďalej ju mohli jednoducho a bez pohrebu vhodiť do mora.  

Delfínova kostra mohla byť pochovaná v soli, aby sa zachovala na jedenie a potom sa na ňu zabudlo. Alebo delfína považovali za sväté zviera, aj keď výskum nedokázal, prečo by bol delfín v tej dobe a v tých miestach považovaný za posvätné zviera.  

Následné štúdie skeletu delfína určili, že bol na ostrove pochovaný niekedy tesne po roku 1400, no nič viac sa o ňom nevie.  

Ľudské pohrebisko na ostrove sa objavilo v posledných mesiacoch, kedy erodovala časť útesu asi 10 metrov od miesta, kde bol nájdený skelet delfína. Zvetrávanie horniny odhalilo hornú časť nožnej a špičkovej kosti. Archeológovia následne toto miesto vykopali a našli pozostatky muža bez rúk a zápästí.

Tajomný muž

De Jersey si myslí, že ľudské telo na ostrov vyplavilo more a následne bolo pochované niekedy medzi rokmi 1500 a 1600.

Archeológovia si myslia, že pozostatky môžu patriť námorníkovi, ktorý sa utopil a na ostrov ho vyplavilo more.  

Ruky tiel, ktoré plávajú v mori, sa často stávajú potravou pre ryby. Zároveň lebka tela vykazovala príznaky poškodenia, ktoré mohli vzniknúť pohybom medzi skalami na brehu.

Taktiež chýba spodná časť ľavého ramena, no nohy sú v podstate bez ujmy, pravdepodobne preto, že ich chránila nejaká obuv.

Archeologický tím sa pokúsi spraviť radiokarbonovú analýzu tela, no predpokladá sa, že patrí do neskoršieho ako stredovekého obdobia.

Gombíky v ranom stredoveku boli pomerne zriedkavé a nezvyčajné, no neskôr boli bežnou súčasťou námorného oblečenia.

Doposiaľ sa na ostrovčeku žiadne ďalšie pozostatky nenašli. No nie je vylúčené, že sa tam ešte nejaké nenachádzajú. Veľa miesta neostalo, ale kto ho vie? V roku 1890 sa tu robilo pár výkopov a správa znela, že sa na ostrove nenachádza vcelku nič zaujímavé. Tak sa nechajme prekvapiť.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64213-bones-of-handless-man-guernsey.html

Obrázok: mult-kor.hu/image/gallery/4118/.630×1260/20870.jpg?lavid=285231

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.