Kowloon – miesto s najväčšou hustotou obyvateľstva na svete

Predstavte si miesto, kde sa na ploche necelých 2,6 hektára rozprestiera komplex pozostávajúci z asi 300 prepojených budov a žije v ňom neuveriteľných 33-tisíc obyvateľov. Takéto miesto skutočne existovalo a nazývalo sa Kowloon. Magazín Magistra História vám o ňom prezradí viac.

kowloon

Kowloon začali ľudia osídľovať niekedy začiatkom 20. storočia, ale až po 2. svetovej vojne došlo k jeho rozmachu, keď do Hong Kongu začali prúdiť čínski imigranti. Odpoveďou na vážnu situáciu s nedostatkom prístreškov pre imigrantov bola výstavba vežiakov v Kowloone, ktoré tvorili domov pre množstvo ľudí vyše 40 rokov (1950 až 1994). Mestečko sa nachádzalo v hongkongskom teritóriu, no legálne išlo o čínsku vojenskú pevnosť, a tak bol Kowloon akoby uviaznutý medzi Čínou a Hong Kongom spravovaným Spojeným kráľovstvom. Tento stav mal za následok to, že bol prakticky bez zákona. Zákony a predpisy neboli uplatňované a jediný, kto Kowloon kontroloval, bola čínska mafia, nazývaná Triady. Prekvitala tu prostitúcia, hazardné hry a obchod s drogami.

Aby sa na tak malú plochu zmestilo naraz až 33-tisíc ľudí, zástavba musela byť veľmi hustá. Väčšina uličiek nebola širšia ako 1,5 metra a niektoré boli také úzke, že ľudia cez ne prechádzali bokom. V dôsledku hustej zástavby, množstva rôznych potrubí, drôtov a odpadu sa na tomto mieste vytvorila vlastná mikroklíma, kde prízemie a nižšie podlažia boli horúce a vlhké. Kvôli neustálemu zápachu, vlhku a teplu bolo prakticky nemožné využívať spodné poschodia na oddych, a tak na tento účel slúžili strechy.

mesto

Aj keď sme spomínali, že zákony v Kowloone neplatili a žiadna regulácia neexistovala, nie je to celkom tak. Ako jediná sa regulovala výška budov, ktoré nesmeli presiahnuť 13 alebo 14 podlaží, kvôli blízkosti letiska.

Neexistencia zákonov a predpisov prilákala do Kowloonu množstvo lekárov, dentistov alebo iných akreditovaných profesionálov, ktorí po emigrácii z Číny zistili, že ich licencie v Hong Kongu neplatia. Tu si pozakladali nové ordinácie a rôzne kancelárie, ktoré si našli množstvo zákazníkov aj medzi hongkongskou robotníckou vrstvou, a to najmä vďaka výhodným cenám.

Napriek tomu, že kriminalita v Kowloone výrazne klesla, Briti a ani Čína už mestečko nechceli ďalej tolerovať, a tak sa v roku 1987 vlády oboch krajín zhodli na tom, že budovy zbúrajú. Po vysťahovaní všetkých obyvateľov v priebehu nasledujúcich päť rokov sa v roku 1993 začalo s demolačnými prácami.

____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: businessinsider.com/kowloon-walled-city-photos-2015-2?op=1

Obrázky: static4.businessinsider.com/image/54d90c9f69bedd4503be0eb1-1200/

girardkowloonb.jpg

static4.businessinsider.com/image/54d3d7ddeab8ea6d448b4568-1200/at-its-peak-more-than-33000-people-lived-in-the-64-acre-city-it-was-considered-by-many-to-be-the-most-densely-populated-place-on-earth.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.