Králičí objav

Už mnohokrát v histórií sa stalo, že za objavením výnimočného „pokladu“ stála iba prostá náhoda. Inak to nebolo ani v prípade 5000 rokov starých anglických artefaktov. Nález nenašiel renovovaný tím archeológov, ale králičia rodinka pri svojom nevinnom hrabaní.

480x320x181430293_main.jpg.pagespeed.ic.FMGiyStIrl

Každý rok cestujú hordy turistov do najzápadnejšieho bodu Veľkej Británie, kde je očarujúca azúrová voda, unikátne zvetrané skaly a impozantné útesy. Výhľady, aké ponúka toto miesto sa ani nedajú opísať tak, aby vystihovali „nádhernú“ skutočnosť. To musíte jednoducho zažiť. A práve tu, v oblasti Cornwallu, boli objavené archeologické unikáty, ktoré sa datujú do doby bronzovej. Samotný nález by možno ani nebol taký prekvapujúci ako fakt, že sa pod jeho vyslobodenie spod zeme podpísali divoké králiky. Väčší presun týchto živočíchov na spomínané územie zaznamenali odborníci koncom minulého roka. Samozrejme, že tu iba tak nečinne neprebývali. Pustili sa do budovania širokej šály tunelov a chodieb. Eddie Williams, ktorý zobral králiky takpovediac pod svoju ochranu, si všimol, že nevykopávajú iba anglickú pôdu, ale aj kolekciu starých ľudských nástrojov. Britská nezisková organizácia Big Heritage (Veľké dedičstvo), ktorá sa špecializuje na archeológiu, ďalej skúma túto oblasť, ako aj samotné artefakty. Kamenné nástroje, škrabka a hroty šípov nie sú však všetko, čo králiky odhalili a vedci zdokumentovali. Bol tu tiež objavený neolitický hrob, dobová mohylahradisko s poľnohospodárskym systémom, ktoré sú datované do doby železnej.Big-Heritage-Logo-Master Dean Paton, člen tímu Big Heritage, hovorí: „ Je úžasné, ako rodina králikov dala do pohybu tú neuveriteľnú cestu za poznaním. Objavili sme viditeľnú časovú os Británie, ktorá sa tiahne až do praveku.“ Aj keď sa táto krajina behom času zmenila, je ohromujúce pozorovať, že tu vždy boli prírodné krásy, ktoré sem priťahovali človeka  a boli pre neho istým spôsobom významné. Králičí objav sa považuje za jeden z najvýznamnejších archeologických nálezov, ktoré boli odkryté v Cornwalle. Tisícky rokov tu odpočívali významní ľudia svojej doby možno práve preto, že je odtiaľto taký krásny výhľad. Paton tvrdí, že šanca, aby králiky odkryli niečo tak úžasné, je jedna ku miliónu. K už aj tak neodolateľnej krajine pribudla ďalšia rarita, ktorá sem priláka ešte viac turistov. Do kultúrneho dedičstva Anglicka sa pridalo opäť niečo neskutočné a každý si bude tento objav pamätať aj vďaka malým nezbedným, ale najmä usilovným králikom. Big Heritage sa vyjadril, že najbližšie dva roky chce oficiálne stráviť „odkrývaním“ tejto oblasti. Údajne majú v pláne vyhĺbiť 150 akrový kráter, aby našli ďalšie artefakty, ktorých tu zaručene nebude málo. Takto vznikla príležitosť aj pre mladých nadšených archeológov, ktorí môžu práve tu odštartovať svoju kariéru. Je komické prizerať sa, ako králiky povyhadzovali, pri hĺbení svojich malých nor, tento jedinečný poklad zo zeme, akoby išlo o zbytočnosť, bezcenné kúsky. A tak sa stalo, že jedna králičia rodina prepíše historické knihy.

 Zdroj: history.com

Obrázky: countryfile.com, bigheritage.co.uk

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.