Ľadový muž Ötzi si ostril zbrane aj niekoľko dní pred jeho vraždou

Socha ľadového muža Ötziho, ktorého mumifikované telo objavili turisti v roku 1991 v talianskych Alpách.

Podľa novej analýzy značiek na nástrojoch si ľadový muž Ötzi len pár dní pred jeho násilnou vraždou v talianskych Alpách opätovne zaostril svoje nástroje, a to pravdepodobne pravou rukou.

To však neznamená, že to robil preto, lebo by očakával boj, aj keď opätovne naostril práve svoju dýku a ostatné zbrane.

Ursula Wierer, archeologička na Soprintendenza Archeology, ktorá spadá pod talianske ministerstvo, nedokáže povedať, či sa pripravoval na boj. Myslí si však, že ich opätovne zaostril, pretože mal v pláne niečo s nimi vykonať.  

Podobne ako múmia Ötziho sa študovalo ešte niekoľko málo múmií. Zhruba 45-ročný muž utrpel zranenie hlavy a v ramene mal zabodnutý šíp, keď zomrel niekedy medzi rokmi 3370 pnl a 3100 pnl počas doby medenej. Turisti objavili jeho zachované, zmrznuté telo v Alpách v severnom Taliansku v roku 1991 a odvtedy jeho telo i jeho nástroje vedci intenzívne študovali. Ich práca odhalila, že Ötzi mal množstvo zdravotných problémov vrátane blížiaceho sa srdcového záchvatu, artritídy, zlých zubov, intolerancie laktózy a možnej boreliózy.  

Vedci sa však konečne pustili aj do hĺbkového prieskumu Ötziho nástrojov, medzi ktoré patrila napríklad dýka, škrabka, vrták, či dva šípy (plus hrot šípu v jeho ramene).

Preskúmanie takých starých, jemných predmetov bolo náročné, pričom vedci mali len niekoľko dní na to, aby preskúmali každý zo šiestich nástrojov pomocou vysoko výkonných mikroskopov a počítačových tomografií (CT). Následne získali kvantum údajov, ktoré bolo potrebné analyzovať.

Kamenné nástroje

Wierer a jej kolegovia v rámci svojho vyčerpávajúceho výskumu skúmali aj typ rohovca (kremitej usadenej horniny), z ktorého bola väčšina Ötziho nástrojov. Zistili, že pochádzal minimálne z troch miest: z talianskeho Trentina, vzdialeného asi 40 kilometrov, skalnatých miest v juhozápadnom Trentine, vzdialených 75 km a pravdepodobne aj z Trento Plateau, vzdialenej niečo cez 70 km.

Vzhľadom na vzdialenosť medzi týmito lokalitami a pravdepodobným Ötziho domovom v údolí Vinschgau, nachádzajúcom sa v dnešnej provincii Južné Tirolsko v Taliansku, je pravdepodobné, že Ötzi alebo jeho súčasníci obchodovali s ľuďmi z rôznych iných regiónov. Podľa Wiererovej možno sám neobchodoval, ale určite mal kontakt s ľuďmi, ktorí obchodovali.

Navyše analýza značiek na nástrojoch a samotný tvar nástrojov ukázali, že Ötziho veci obsahujú prvky z dvoch kultúr, šípy boli typické pre tradíciu severného Talianska, zatiaľ čo škrabák vyzeral ako nástroje zo švajčiarskych a juho-nemeckých obývaných miest v Horgenskej kultúre.

Iné štúdie ukazujú, že v priebehu doby medenej bol rozvinutý obchod s nástrojmi zo severnej časti Talianska do južného Nemecka a do Švajčiarska. Meď z Ötziho sekery pochádzala z dnešného Toskánska v strednom Taliansku. Wiererová si myslí, že si musíme pripustiť rozsiahlosť obchodu s niektorými surovinami a výrobkami, lebo sa zdá, že bol naozaj ďalekosiahly.

Pravák

Výskumníci zistili, že takmer všetky Ötziho nástroje boli v priebehu rokov prepracované alebo opätovne zaostrované. Ale dva artefakty, oválny škrabák, ktorý sa pravdepodobne používal na rezanie rastlín alebo koží a vrták, pravdepodobne používaný na vyvŕtanie otvorov v materiáli ako je drevo, boli čerstvo modifikované, pravdepodobne samým Ötzim.

Novšie úpravy mali nepriehľadnú patinu a nevykazovali známky opotrebenia.

Okrem toho je pravdepodobné, že Ötzi bol pravák, ako to dokazuje analýza opotrebovania stopových prvkov na nástrojoch či keramike. Avšak vzhľadom na to, že Ötzi mal po smrti tržnú ranu na pravej ruke, je pravdepodobné, že nástroje zaostril v dňoch bezprostredne pred svojou smrťou. Tento poznatok priniesol Albert Zink, vedúci Ústavu pre štúdium múmií v Eurac Research v Taliansku, ktorý nebol zapojený do štúdie.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62872-otzi-iceman-mummy-tools.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/

Oetzi_the_Iceman_portrait.jpg/800px-Oetzi_the_Iceman_portrait.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.