Legendárna Mata Hari

Mata Hari bola holandská exotická tanečnica a kurtizána, ktorú obvinili zo špionáže, aj keď pravdepodobne neprávom. Dáma, ktorá sa vyznačuje krátkym, no búrlivým a pikantným životom. Neoplývala krásou, a predsa jej muži ležali pri nohách. Bola neodolateľná, zvodná a sexy…

Pravé meno tejto holandskej orientálne tanečnice, ktorá sa narodila 7. augusta 1876 v holandskom mestečku Leeuwarden, znie Margaretha Geertruida Zelle. Jej rodičia sa volali Adam Zelle a Antje van der Meulenotec. Otec bol klobučník, ale skoro po smrti svojej ženy (r. 1891) skrachoval a rodina sa ocitla v núdzi. Mladá Margaretha v tej dobe študovala učiteľský ústav, ale kvôli milostnej afére s riaditeľom školy musela štúdium ukončiť a odsťahovať sa do Amsterdamu.

Neskôr sa presťahovala do Paríža, kde zbohatla vďaka tancu. Tu ju však v roku 1914 zastihlo vypuknutie 1. svetovej vojny. V júli 1915 v Španielsku zistili, že bola v kontakte s nemeckou tajnou službou. Mata Hari bola zatknutá  políciou a odvezená do Londýna k výsluchu. Tvrdila, že sa stretla s členmi nemeckej tajnej služby, ale nevedela, aká je ich profesia, ba ani čím sa zaoberajú.

13. februára roku 1917 bola Mata Hari opäť zatknutá v jednom z luxusných parížskych hotelov. Aj keď proti nej neexistovali žiadne priame dôkazy, bola táto slávna umelkyňa obvinená zo špionáže a smrti niekoľkých desiatok tisícov vojakov. Nepomohlo jej už nič – ani vlastná sláva, ani orodovanie mnohých vplyvných milencov. Za údajnú vlastizradu bola odsúdená na smrť zastrelením a rozsudok bol vykonaný v skorých ranných hodinách 15. októbra 1917. Stalo sa tak na strelnici kasární vo Vincennes a traduje sa, že jej telo zasiahli iba 3 z celkových 12 výstrelov. Jej posledné slová pred smrťou mali byť „Merci, monsieur!„.

Väčšina osobných vecí Maty Hari bola po jej smrti predaná v dražbe a jej denníky, do ktorých si nalepovala novinové výstrižky o svojich vystúpeniach, sa našli u jej bývalej upratovačky v provincii Limburg na juhu Holandska až v roku 1930. Aj vďaka tomuto žije pamiatka na túto v mnohých ohľadoch mimoriadnu ženu naďalej…

Svedectiev o posledných okamihoch jej života je mnoho. Ťažko však povedať, ktoré z nich sú pravdivé. Traduje sa napríklad, že keď ju postavili pred popravnú čatu, povedala: „Smrť nie je nič, je to len súčasť života,“ potom si roztiahla kabát a ukázala vojakom svoje nahé telo.

Nuž, aj takáto bola legendárna Mata Hari – milovaná i nenávidená, liberálna i tradicionalistka, kontroverzná a uhladená. V prvom rade to však bola žena, ktorej život vyhasol priskoro, pretože siahala príliš vysoko a stýkala sa s nesprávnymi ľuďmi. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: historylearningsite.co.uk

Obrázky: celebrities.wikinut.com, biographyonline.net

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.