Legendárny Patrik

17. marec patrí už storočia k tradičným írskym sviatkom. V tento deň v roku 461 n. l. totiž zomrel svätý Patrik. Kto to vlastne bol, keď sa mu dostáva takej pocty? Okrem toho, že išlo o kresťanského misionára a biskupa, stal sa aj apoštolom Írska.

Zaujímavosti z jeho života sa dozvedáme najmä z knihy Vyznanie Confessio, ktorú napísal on sám počas posledných rokov svojho života. Narodil sa v rímskej Británii, v škótskom Kilpatriku a to v dobrej kresťanskej rodine. Jeho otec bol rímsky občan a starý otec kresťanský kňaz. Vo svojich 16 rokoch bol odvlečený írskymi banditami z Británie do Írska a predaný do otroctva. Šesť rokov pracoval ako pastier pre jedného írskeho pána a pri svojej práci prehlboval vlastnú vieru. Jednej noci sa mu prisnilo, aby utiekol. Najprv sa mu podarilo utiecť do Francúzska a neskôr sa vrátil do Británie, kde sa znovu mohol stretnúť so svojou rodinou. V jeho knihe sa tiež píše, že doma mal ďalší zlomový sen. V ňom dostal Patrik list „Hlas Írov“. Ako tento list čítal, tak odrazu počul hlasy tisícky nešťastných írskych obyvateľov prosiacich, aby im pomohol vrátiť sa do svojej krajiny a tiež to, aby medzi nimi zostal a šíril kresťanstvo. Patrik sa dal na štúdium teológie a neskôr bol vysvätený za biskupa. Do Írska prišiel v roku 433 a začal kázať evanjelium, konvertoval množstvo ľudí na kresťanskú vieru a po krajine začal budovať kostoly. Jeho 40 ročná púť sa niesla v znamení chudoby, výučby, putovania a neúnavnej práce. Zomrel v Írskom meste Downpatrick (pôvod. názov mesta Saul). Tu údajne postavil aj svoj prvý kostol. Od tejto doby sa začali o sv. Patrikovi šíriť rôzne menej i viac pravdivé príbehy. Za jeden deň dokázal pokrstiť stovky ľudí, jeho slávny trojlístok má byť symbolom pre Svätú Trojicu a uznávajú ho aj ateisti ako znamenie šťastia. Umelecky je tiež znázorňovaný, ako šliape po hadoch, čo znamená, že sa snažil z Írska vyhnať zlo. Tento deň oslavuje katolícka cirkev, anglikáni (najmä však írska cirkev), ale aj pravoslávna cirkev a luteráni. Deň sv. Patrika bol vyhlásený za sviatok ešte v 17. storočí a postupne sa stal súčasťou írskej kultúry. Počas slávenia tohto sviatku ľudia navštevujú bohoslužby, nosia odev zelenej farby a končí sa pôstne obdobie, oslavuje sa, pije alkohol. Tento deň sa vo veľkom slávi, okrem Írska, aj v Spojenom kráľovstve, USA, Kanade, Austrálií či na Novom Zélande. Prvý sprievod sa konal v Spojených štátoch a začali ho sláviť írski vojaci slúžiaci v anglickej armáde. Pochodovali New Yorkom v roku 1762. Od roku 1995 zosilnela aj komerčná kampaň tohto sviatku, stal sa nástrojom pre zatraktívnenie cestovného ruchu v Írsku a súčasťou jeho prezentujúcich kúzel. Kým my sa opäť vrháme do nového týždňa a bojujeme s pondelkovou nechuťou, v Írsku sa začína táto medzinárodná oslava. Väčšina obyvateľov sa navlečie do zelenej róby a vo veľkom sa pije pivo. V programe sú mnohé prehliadky a Íri žiaria šťastím.

Zdroj: history.com

Obrázky: srubyservis.cz, revue.theofil.cz

Zaujímavé videá súvisiace s Dňom sv. Patrika:


 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.