Lobotómia ako slepá ulička

lobotomiaČlánok s tematikou púšťania žilou, ktorý nájdete na našej stránke, ma inšpiroval, aby som sa pozrel na podobnú medicínsku praktiku, ktorá sa neskôr taktiež ukázala ako slepá ulička. Je ňou hrôzostrašná lobotómia (leukotómia).

Čo je to lobotómia a jej stručná história

Pri tejto technike išlo o odstránenie prepojenia čelného laloku s ostatnou časťou mozgu, občas aj medzi ďalšími časťami. Operácie lebiek sa robili už od najstarších čias. Sú doložené od obdobia neolitu a známe boli napríklad aj u Inkov. Medzi prvých experimentátorov s lobotómiou patril Nemec Friedrich Golz. Ten sa snažil zmierniť agresivitu psa podobným spôsobom, čo sa mu viac-menej podarilo. Medzi ďalších experimentátorov radíme aj Američana Johna Fultona. Na univerzite v Yale pozoroval v roku 1935 spolu s Carlym Jacobsenom agresívnych šimpanzov. John Fulton jednému odstránil predné mozgové laloky a podobne ako Friedrich Golz aj títo dvaja zistili, že po zákroku bol tvor úplne krotký.

Lobotómia u ľudí

V 20. storočí s lobotómiou u ľudí prišiel ako prvý portugalský psychiater a neurochirurg Egas Moniz. Za svoj objav dokonca dostal Nobelovu cenu. Na jeho prednášky chodil aj Američan Walter Freeman. Ten začal tento zákrok predvádzať v USA ako senzáciu, zázrak modernej medicíny. V rokoch 1930-950 chodil s dodávkou  (,,Lobotomobilom“) po celej krajine a za pomoci nástroja podobného vrtáku vnikol pacientovi do mozgu cez oko (poprípade cez nos) a otočením prerušil mozgové spojenia. Nepoužíval pri ňom ani anestézu. Zákrok sa ordinoval pri problémoch ako depresia, schizofrénia, neuróza a podobne…

Pacienti síce vo väčšine prípadov prežili, ale mnohí mali ťažké následky, ako napríklad trvalé narušenie osobnosti, neschopnosť vnímania a podobne. Táto metóda sa nevyhla ani ľuďom z vyššej spoločnosti. Podstúpila ju aj sestra J.F. Kenedyho (neskoršieho prezidenta) Rosemary, ktorá taktiež odišla s ťažkými následkami.

lobotomia u chlapca

Odpor proti lobotómii

Odpor proti tejto metóde začal hlavne v 50-tych rokoch. Viacerí odborníci sa sťažovali, že dôkazy o jej prínose neexistujú alebo nie sú dostatočné. Dostupné štúdie preukázali zlepšenie stavu po zákroku maximálne u tretiny osôb. Zvyšní sa mali stále rovnako alebo aj horšie. V 70. rokoch v USA lobotómia vymizla úplne a duševné problémy sa začali riešiť o čosi šetrnejšie (antidepresíva, antipsychotiká a podobne…). No niektorí psychiatri dodnes pripúšťajú daný zákrok ako krajnú možnosť pri ťažkých diagnózach. Vo Francúzsku sa lobotómia využívala napríklad ešte v 80-tych rokoch.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. Pere Romanillos – Najväčšie omyly ľudstva

2. http://xman.idnes.cz/bizarni-kapitoly-z-dejin-lekarstvi-du5-/xman-styl.aspx?c=A071202_234821_xman-styl_mao

3. http://itthmi.blog.cz/1110/lobotomie-jak-z-cloveka-udelat-imbecila

4. http://www.cerebromente.org.br/n02/historia/lobotomy.htm

Obrázky: fabriziobaldi.blogspot.de, niniwa22.cba.pl

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.