Lollia Paulina

… tretia manželka cisára Caligulu (37 -41)

a takmer štvrtá manželka cisára Claudia (41 -54)

Cisár Caligula si oveľa viac ako svoje manželky cenil svoje sestry. Jeho štyrom manželkám sa niky nedostalo takým poctám ako jeho  trom sestrám. Svoju najmilšiu sestru Iuliu  Drusillu nechal po jej  smrti uctievať ako bohyňu a za života sa k nej správal viac ako manžel než brat. Za to k svojim skutočným manželkám sa nikdy nesprával s úctou. To, že si v manželstve Caligula dovoľoval takmer čokoľvek je nám už známe. Hoci uzavretie a priebeh  tohto manželstva boli naozaj bizarné, príbeh jeho tretieho manželstva s Lolliou Paulinou v bizarnosti za ním v ničom nezaostáva.

Opäť si privlastnil ženu iného a opäť kvôli kráse?

Lollia Paulina sa stala Caligulovou manželkou krátko po smrti jeho zbožňovanej sestry Drusilly v roku 38. Na hľadanie manželky mu  vtedy stačili povery. Lollia sa  v tom čase nachádzala so svojím manželom Publiom Memmiom Regulom v provincii Achaia, v ktorej bol v tom čase prokonzulom. Caligula sa dopočul, že stará mama Lollie bývala krásavica, a tak si Loliu dal ihneď priviesť do Ríma, aby sa presvedčil, či po babičke tú krásu zdedila . Priviedol mu ju samotný Regulus a cisár si ju ihneď vzal k sebe. Takto sa Lollia stala cisárovnou a treťou manželkou tretieho rímskeho cisára. Otázkou je, že či za týmto manželstvom stojí iba nevestina krása alebo aj jej bohatstvo. Lollia totiž po svojich príbuzných zdedila značné bohatstvo a Caligula viedol pomerne nákladný, rozmarný život, na ktorý mu ona vedela poskytnúť financie mimo štátnej pokladnice.

Kto bola Lollia Paulina?

Presný dátum  a rok  jej narodenia je neznámy , ale s určitosťou sa dá povedať, že to bolo pred rokom 26 (uvádza sa aj rok 15). Jej starý otec Marcus Lolius, konzul v roku 21, bol tzv. homo novus (nový človek), teda nový člen nobility. Stával sa ním každý, kto nepatril k nobilite pôvodom (nebol patricij) a získal magistratúru cum imperium, teda väčšinou pozíciu konzula. Do senátorského stavu bol jej dedko povýšený za cisára Augusta a zabezpečil tak plebejskému rodu Lolliovcov príslušnosť  k nobilite. Tá  automaticky prešla aj na potomkov Marca Lollia, teda aj na Loliinho otca – Marca Lolia mladšieho aj na samotnú Lolliu. Jej matka Volusia naopak pochádzala z významného patricijskeho rodu a bola sesrrou  L. Volusia Saturnina konzula z roku 12 pr. n. l. Lollin dedko sa osvedčil ako schopný vojenský veliteľ a správca provincii Galatia a Galia. Dokonca bol tútorom Augustovho vnuka Gaia Caasara pri jeho expedícií na Východ. Počas svojej vojenskej a  politickej kariéry získal značné bohatstvo a Lollia Paulina ho neskôr zdedila.

Plínius Starší opísal jej dedka ako nesmierne chamtivého a ani o Lolli nepísal príliš lichotivo. Ešte pred svadbou sa s ňou podľa vlastných slov stretol na večery, kde dávala okato najavo svoje bohatstvo. Jej hlavu, krk i ruky zdobili smaragdy a perly a vraj so sebou nosila aj potvrdenia o kúpe týchto šperkov, keby niekto pochyboval o ich cene. S Caligulom sa zhodli hlavne v bohémskom a nemravnom spôsobe života. Čo sa jej neskôr aj vypomstilo.

Manželstvo s P. Memmiom Regulom

Pravdepodobne aj v jej prvom manželstve zohralo svoju rolu jej bohatstvo. Regulus jej bol skôr otcom než manželom. Predovšetkým po sobáši takzvanou gréckou (aténskou) formou sa stal jej kýriosom (pánom a správcom jej majetku). V rímskom ponímaní dokonca mala trochu odlišné postavenie ako iné rímske manželky. V čase uzavretia manželstva bola ešte príliš mladá, takže sa jednalo o manželstvo bez copula carnalis (bez pohlavného styku),  avšak získal ním právo rozhodovať o nej a jej majetku, pričom dostal veno. Z toho dôvodu mohol Caligula prinútiť Regula, aby jej Lolliu prenechal a po pár dňoch potvrdil ich zasnúbenie bez toho, aby sa porušil akýkoľvek zákon. Presne tak, ako to píše Cassius Dio. Regulus sa nemal na čo sťažovať, pretože mu ostalo veno a Caligula mu nechal titul hlavného veliteľa vojska. Vzdal sa iba dvoch vecí:  mladučkej, pravdepodobne stále nedotknutej manželky a správy jej majetku, ktorý nespadal pod veno (a toho asi nebolo málo), ale stále obišiel viac než slušne.

Šťastný koniec sa však nekonal

Ich manželstvo trvalo pol roka a Lollia neotehotnela. Caligula sa bál o následníctvo, a tak ju odvrhol pre neplodnosť. Pravdepodobnejšie však bude tvrdenie Cassia Diona, že ho jednoducho omrzela. Navyše, jeho milenka Caesonia, budúca manželka číslo štyri, bola v tom čase už tehotná, takže Lolliu už nepotreboval, navyše, keď vedel, že sa stýka aj s inými mužmi, rovnako ako on s inými ženami. Takže, keby aj neplodná nebola jeho otcovstvo by bolo pochybné . To, že o jej neplodnosti si Caligula nebol celkom istý dokazuje aj tvrdenie Suetonia, že jej zakázal navždy udržiavať styky s ktorýkoľvek mužom. Bol to len jeho rozmar alebo strach, že by mohla otehotnieť? Ťažko povedať.

Jedna z kandidátok na manželstvo s cisárom Claudiom

Isté však je, že aj  osem rokov po Caligulovej smrti (teda v roku 49) stále nemala deti. V tom čase prišiel Caligulov strýko a nástupca kvôli velezrade o svoju tretiu manželku Messalinu. O jej osude si ešte povieme viac, niekedy nabudúce. Claudius však ťažko znášal fakt, že je bez manželky, a tak sa jeho blízki ľudia predbiehali v odporúčaniach žien vhodných na to stať sa novou cisárovnou. Jednou z troch hlavných kandidátok sa stala aj Lollia Paulina. Okrem bohatstva sa jej hlavnou výhodou v tomto boji podľa Tacita stala práve jej bezdetnosť, pretože keď deti neporodila bude dobrou matkou Claudiovým deťom a nebude cítiť voči nim nevraživosť a žiarlivosť.

Cisárovnou sa po druhýkrát nestala

Súboj o manželstvo s cisárom Claudiom však vyhrala jeho neter Agrippina Mladšia z dynastických dôvodov. Namiesto, aby žila  po boku Claudiovom skončila Lollia vo vyhnanstve. Agrippina nezniesla rivalku v blízkosti a obvinila ju z čarodejníctva aj zakázaných konzultácii s astrológmi. Bez súdneho procesu bola uznaná vinnou, vyhnaná a takmer celý jej majetok prepadol štátu (teda vlastne Agrippine). To však Agrippine nestačilo a  v exile pod dohľadom jej sluhov donútila Lolliu spáchať samovraždu. Stalo sa tak ešte v v roku 49, takže takmer okamžite potom, čo sa Agrippina stala novou cisárovnou.

_____________

Autorka: Zuzana Szabóová

Zdroje:

  1. Edície prameňov

CASSIUS DIO: Lucius (Claudius) Cassius Dio (Cocceianus). Rómaiké historiá. In Loeb Classical Library, 9 volumes, Greek texts and facing English translation, prel Earnest Cary. Cambridge, Massachsetts : Harvard University Press, 1914-1927. Dostupné na internete http://penelope.uchicago.edu/thayer/e/roman/texts/cassius_dio/home.html (Videné 31.1. 2017

PLINIUS SECUNDUS: Plinius Secundus, Gaius. Naturalis historiae [online]  penelope.uchicago.edu [cit. 2017 02.10.] Dostupné na internete: http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Pliny_the_Elder/home.html  (Videné 12.2.. 2017)

SUETONIUS: Gaius Suetonius Tranquillus. De Vita Caesarum In Životopisy rímskych cisárov, prel. Etela Šimovičová. Bratislava: Spolok slovenských spisovateľov, 2010, 312 s. ISBN 978-80-8061-427-0.

TACITUS : Publius Cornelius Tacitus. Annales. In Tacitus Letopisy, prel  Antonín Minařík- Antonín Hartmann Praha : Svoboda 1975, 554s. nemá ISBN

  1. Knihy

BARRETT, Anthony (ed.). Životy cisarů. Praha: Academia,2012, 450 s. ISBN: 978-80-200-2082-6.

SVOBODA, Ludvik, kol. autorov. Encyklopedie antiky. Praha: Academia, 1973, 741 s. nemá ISBN.

  1. Internet

Lollia Paulina [online] Wikipedia, Die freie Encyklopädie. [cit. 2017 02.18.] Dostupné na internete: https://de.wikipedia.org/wiki/Lollia_Paulina

Lollia Paulina [online] Wikipedia, free encyklopedia [cit. 2017 02.18.] Dostupné na internete: https://en.wikipedia.org/wiki/Lollia_Paulina

Marcus Lollius’[online]  In Livius.org . [cit. 2017 02.18.] Dostupné na internete: http://www.livius.org/articles/person/lollius/?

JAMES H. OLIVER: LOLLIA PAULINA, MEMMIUS REGULUS AND CALIGULA (PLATE 43), THE JOHNS HOPKINS UNIVERSITY. In American School of Classical Studies at Athens is collaborating with JSTOR to digitize, preserve, and extend access to Hesperi . [cit. 2017 02.18.] Dostupné na internete: http://www.ascsa.edu.gr/pdf/uploads/hesperia/147303.pdf

Obrázok: s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/78/16/42/781642800d36935e2db9476971e13392.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.