Mapa zo 16. storočia ukazuje svet plný kentaurov a jednorožcov

Mapa zo 16. storočia, ktorú vypracoval kartograf Urbano Monte, sa nachádza v Zbierke máp Davida Rumseyho na Stanfordskej univerzite. Mapa obsahuje fantastické stvorenia ako morské príšery, griffíni a morské panny.

Vzácna 60-stránková mapa sveta, ilustrovaná počas renesančnej éry, je nakoniec vystavená tak, ako si jej autor prial, a to so svojimi žiarivými stranami usporiadanými v 2D kruhu, ktoré zobrazujú pohľad z vtáčej perspektívy na svet z výhodného bodu severného pólu.

Ohromujúco zdobená mapa zobrazuje svet osídlený mýtickými bytosťami, vrátane jednorožcov, kentaurov a morských panien.

G. Salim Mohammed, vedúci a kurátor Zbierky máp Davida Rumseyho na Stanfordskej univerzite, ktorý v septembri 2017 získal túto mapu z roku 1587, ju nazýva majstrovským dielom kartografie.

Tajomný tvorca

Historici poznajú len pár základných informácií o kartografovi, ktorý vytvoril mapu. Urbano Monte (1544-1613) bol šľachtic, ktorý žil v Miláne v severnom Taliansku. Keď mal 35 rokov, vzal si 18-ročnú Margaritu Niguardu. Mali spolu štyroch synov a jednu dcéru. Kvôli stavu a bohatstvu svojej rodiny Monte nemusel nikdy pracovať. Svoj čas venoval zbieraniu kníh pre svoju renomovanú knižnicu a sledovaniu vlastných vedeckých záujmov.

Ako 41-ročný sa začal zaujímať o kartografiu. Záujem o ňu v ňom vzbudila najmä návšteva prvého japonského veľvyslanectva v Európe, ktorá sa odohrala v Miláne v roku 1585. Podľa dobových správ ho fascinovala aj japonská geografia. Navyše sa maľované nástenné mapy stali veľmi populárnymi vo vtedajšej talianskej dekorácii.

Monte sa pri kreslení mapy spoliehal na súčasné zdroje. Do tohto projektu sa pustil preto, aby si upevnil svoje geografické poznatky.

Fantastické zvieratá a ich výskyt

Mapa využíva jedinečnú arktickú perspektívu. Jej projekcia je pre vtedajšiu dobu veľmi nezvyčajná a na to obdobie pomerne presne vyjadrená. Jedno z miest, ktoré sa zdá byť najviac skreslené, je práve Antarktída. Ak sa na ňu pozriete zhora, bude nezvyčajne veľká.  

Okrem zakreslenia toho, čo vedel o svetových kontinentoch a ostrovoch, zaplnil Monte mapu ilustráciami fantastických zvierat, vrátane jednorožcov, morských panien, griffínov a dokonca aj obrovským vtákom nesúcim slona. Doplnil aj politických vodcov a ich ozbrojené sily, vrátane španielskeho kráľa Filipa II. a niekoľkých lodí jeho španielskej armády, ktoré sa plavili tichým a atlantickým oceánom.

Je zaujímavé, že hoci sa Monte stretol s japonskou delegáciou, namiesto zvisle zakreslil japonské ostrovy horizontálne. Na druhú stranu sa musí uznať, že Japonsko spravil pomerne veľké a aj detailne vyplnené, čím preukázal svoje vedomosti danej zemepisnej oblasti o Krajine vychádzajúceho slnka.

Digitálna rekonštrukcia

Keď pre zbierku získali  túto mapu, ktorá je najstaršou z troch zachovaných originálov od Monteho, jej stránky boli zoradené podobne ako rukopis knihy. Ale atlas obsahoval inštrukcie, ako si Monte želal, aby sa mapa prezentovala. Skenovaním každej zo 60 strán dokázali pracovníci zostaviť digitálnu mapu s rozlohou 3 x 3 metre presne tak, ako to Monte chcel.

Zámerom bolo spojiť strany mapy tak, aby sa zavesili na stenu s dierou v strede, aby sa vlastne mohla premiestňovať ako nejaký disk. Toto usporiadanie z nej robí najväčšiu mapu sveta vytvorenú počas renesancie.

Široká verejnosť si môže prezrieť vlastný rukopis, jeho tlačenú kópiu a aj digitálnu verziu na dotykovej obrazovke na Stanfordskej univerzite, kde odborníci vzácnu mapu naďalej študujú. Vyobrazenia z nej ponúkajú aj online, dajú sa stiahnuť.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/61297-renaissance-map-goes-on-display.html

ivescience.com/61291-photos-italian-renaissance-maps.html

Obrázok: elciudadano.cl/wp-content/uploads/2017/12/Mapa-de-Urbano-Monte-

del-siglo-XVI.-Imagen-de-David-Rumsey-Cartography.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.