Mária s veľkým „M“

Možno vás napadne viacero významných žien s týmto krásnym menom, no dnešný priestor bude venovaný Márii Terézii (nar. 13. mája 1717, zomr. 29. novembra 1780 Viedeň), ktorá patrí bez pochýb medzi najvýznamnejšie ženské osobnosti našich dejín. Napriek tomu (alebo práve vďaka tomu), že bola ženou, podarilo sa jej počas života dosiahnuť viacero úspechov. Bola uhorskou a českou kráľovnou, a tiež sa stala rakúskou arcivojvodkyňou.

V apríli 1713 bola prijatá pragmatická sankcia, ktorá dovolila zvoliť nástupcu panovníka po praslici v prípade, že neexistoval nástupca po meči, čiže na trón sa mohla dostať po prijatí tohto zákona aj žena.
O pár rokov neskôr, v roku 1740, cisár umrel bez mužského potomka, preto sa mohla vlády ujať jeho dcéra Mária Terézia, ktorá mala v tom čase len 23 rokov.

Jej nástup na trón sprevádzala nedôvera ľudí, pretože si mysleli, že tak mladé žieňa nezvládne štátnické záležitosti znútra i zvonku ohrozovanej krajiny. Avšak, Márii Terézii sa napriek neprajnosti podarilo neuveriteľné: zreformovala starý administratívny, vojenský a vzdelávací systém v ríši.

V decembri 1774 vydala Mária Terézia Všeobecný školský poriadok. V každej dedine sa mala založiť škola, v ktorej sa deti mali učiť tzv. trivium = čítať, písať a počítať, čím sa položili základy všeobecnej gramotnosti u každého obyvateľa krajiny.

Na počesť korunovácie Márie Terézie dal šľachtic Ján Pálfi v roku 1740 v kremnickej mincovni vyraziť zlatý dukát s hmotnosťou 3,5 kg. Bol to najväčší dukát, aký kedy mincovňa za svojej 700-ročnej existencie vyrazila.

Okrem štátnických záležitostí je Mária Terézia známa ako matka s veľkým „M“, pretože bola manželkou Františka I. Lotrinského, ktorému porodila neuveriteľný počet potomkov, dokopy mala až 16 detí.

___________

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: teraz.sk, zivot.azet.sk

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Kaiserin_Maria_Theresia_%

28HRR%29.jpg/484px-Kaiserin_Maria_Theresia_%28HRR%29.jpg

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.