Milan Laluha – inšpirovaný každodennosťou

laluhaLaluha bol významným slovenským maliarom a grafikom, ktorý pôsobil v oblasti slovenského výtvarného umenia od druhej polovice 20. storočia. Jeho posledná fáza tvorby bola ovplyvnená súčasnosťou, pretože siahala aj do prvých rokov nového milénia.

V rokoch 1950 – 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.  Začiatky tvorby Milana Laluhu sú spojené s Dolnou Mičinou a jej okolím. Inšpiráciu našiel u otca moderného umenia – Paula Cézanna, z ktorého vychádzala celá jeho generácia.

Pri začiatkoch Laluhovej tvorivej cesty stál i jeden z jeho pedagógov – maliar a grafik Ernest Zmeták. V Laluhovej tvorbe bola vždy určujúca téma dediny a človeka. Prvé Laluhove práce inšpirovali predmety každodennosti, blízki ľudia a príroda. 

Záujem o tému domova pociťovalo viacero slovenských umelcov. Potvrdili to aj tým, že sa združili do Skupiny Mikuláša Galandu, v ktorej bol práve Laluha jedným z popredných členov.

tri zeny

Obraz Tri ženy hrabačky

Podarilo sa im preniknúť k základu národnej podstaty, ale zároveň odhaliť archetypálne a symbolické vrstvy tvorby a prepojiť tak slovenský výtvarný prejav s najvyspelejšími hodnotami súdobého európskeho umenia. Milana Laluhu s „galandovcami“ spájal obnovený záujem o človeka ako sebaidentifikujúcu sa bytosť a snaha o vyjadrenie pevného tvaru.

V roku 1972 bol vylúčený zo Slovenského zväzu výtvarných umelcov, čo znamenalo „tichý“ zákaz verejných výstav, reprodukovania a nakupovania jeho diel verejnými galériami. Tento zákaz však nikdy nebol striktne dodržiavaný. 

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: osobnosti.sk

Obrázky: aktuality.sk

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.