Milan Rúfus – pocta až vo vesmíre

Milan Rúfus (1928-2009) bol slovenský básnik, literárny historik, prekladateľ a esejista. Počas svojej aktívnej tvorby vytvoril veľké množstvo diel, ktoré neodmysliteľne patria do bohatstva slovenskej národnej literatúry.

Prvé básne, ktorými autor vstúpil do sveta literatúry, boli publikované v časopisoch Prameň, Nový rod či Mladá tvorba. Do slovenskej literatúry sa významne zapísal básnickou zbierkou Až dozrieme, ktorá vyjadrovala posun dobového chápania poézie.

Bol ovplyvnený  symbolizmom, mal silné sociálne cítenie. V tvorbe bol inšpirovaný slovenskou ľudovou slovesnosťou a množstvom diel slovenských maliarov. Okrem tvorby pre dospelých sa venoval aj písaniu kníh pre deti a mládež.

Prezentoval sa ako básnik s nezávislým postojom na životné a morálne hodnoty človeka, na lásku, krásu, pravdu, utrpenie či tragiku človeka i samotného sveta druhej polovice 20. storočia.

Vo svojich básňach hľadal zmysel a podstatu ľudského života. Všímal si život človeka, jeho starosti, bolesti, neistoty, ale aj radosti, šťastie. Jeho poézii sú pripisované vysoké ideové, morálne a estetické hodnoty, ktoré odzrkadľujú jeho postoj a pohľad na ľudský život a jeho priebeh.

Okrem vlastnej tvorby je známy tým, že prebásnil Dobšinského Prostonárodnie slovenské povesti a venoval sa prekladom z nórčiny, španielčiny, ruštiny a češtiny. Jeho diela vyšli knižne v desiatkach zahraničných vydavateľstiev.

Významnou udalosťou v spojitosti s autorom je objavenie novej planétky. Po básnikovi je pomenovaná planétka (33158) Rúfus, ktorú objavili v roku 1998 L. Kornoš a P. Kolény pôsobiaci v Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu FMFI UK v Modre.

_____________

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: osobnosti.sk

Obrázok: guidetoslovakia.com/wpmedia/catalog/images/large/milan-rufus-milan-rufus.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.