Modré oči vznikli len pred 10.000 rokmi v oblasti Čierneho mora

Tím výskumníkov z Kodanskej univerzity lokalizoval mutáciu, ktorá spôsobuje tajomný fenomén modrých očí. Všetci modrookí ľudia sú si geneticky príbuzní s osobou, ktorá žila v oblasti Čierneho mora niekedy pred 6.000 až 10.000 rokmi, a mala hnedé oči. Magazín Magistra História o tom prezradí viac. 

modre oci

Výskum bol publikovaný v časopise Journal of Human Genetics. Mutácia v géne zvanom OCA2 vznikla takmer pred 8.000 rokmi. Tak sa dá s konečnou platnosťou vystopovať až predok od Čierneho mora.

Dr. Hans Eiberg tvrdí, že pred týmto termínom mal každý človek hnedé oči. Genetická mutácia postihujúca gén OCA2 v našich chromozómoch vyústila do vytvorenia akéhosi „prepínača“, ktorý doslova vypína schopnosť produkovať hnedé oči.

Keď boli skúmané modrooké národy v Jordánsku, Dánsku a Turecku, Eibergov tím sa po ich materskej línii dopátral až k spoločnému predkovi.  

Hnedý pigment melanín je stále dominantný. Avšak po poslednej dobe ľadovej vyvinuli Európania túto vzácnu mutáciu, ktorá ich odlišuje od zvyšku ľudstva.

95 % Európanov v škandinávskych krajinách má modré oči. Taktiež sa zistilo, že majú rôznu škálu farby vlasov a pokožky.  

Pre porovnanie, Európa má širšiu škálu farieb vlasov a kožného pigmentu než sa vyskytuje na ktoromkoľvek inom kontinente sveta. Vedci hlavného prúdu však doplňujú, že tieto mutácie sú len nedávne, veď Európa bola kolonizovaná iba pred niekoľkými tisíckami rokov.

Prostredníctvom kríženia vznikol brunet s modrými očami asi pred 25.000 rokmi. Výskumníci to pripisujú dávnemu kríženiu s neandertálcami.

Aj keď sa v DNA moderných Homo Sapiens Sapiens nenachádza neandertálska DNA, hlavný prúd vedcov lipne na tejto teórii ako na fakte, pretože nedokážu prísť s niečím lepším.

Otázkou naozaj je, prečo sa na Zemi modrookí nevyskytovali skôr než pred 10.000 rokmi, keď teraz má modré oči 20 až 40 % Európanov. John Hawks z Wisconsinsko-Madisonskej univerzity povedal, že tento zaujímavý gén robí pre ľudí aj niečo dobré – majú viac detí.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj:

occupycorporatism.com/blue-eyes-originated-10000-years-ago-in-the-black-sea-region/

Obrázok: maskcara.com/wp-content/uploads/2011/04/blueeyes.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.