Múmia faraónskeho úradníka objavená vnútri vápencového sarkofágu v Egypte

Kaplnka, ktorá sa našla pri Khuwy-ho hrobke, prišla o svoju veľkú časť „vďaka“ kamenným lupičom. Hieroglyfy nájdené v hrobke naznačujú, že Khuwy bol vyšší správca, ktorý zastával vysoké hodnosti na dvore faraóna Djedkare Isesi-ho.

Mumifikované pozostatky vysoko postaveného predstaviteľa menom Khuwy boli objavené v pestrofarebnej hrobke, ktorej vek sa odhaduje na približne 4400 rokov. Archeológovia ju objavili v južnej Sakkáre v Egypte .

Vedľa hrobky sa nachádza pyramídový komplex, postavený pre faraóna menom Djedkare Isesi, ktorý vládol v rokoch 2381 až 2353 pnl. Farby hieroglyfov a dekorácií v hrobke sú neuveriteľne dobre zachované aj napriek tomu, že prežili už viac ako štyri tisícročia.

Hieroglyfy v hrobke titulujú Khuwyho za „dozorcu Veľkolepého domu“, „ Jedného z desiatich veľkých Horného Egypta“ či „Jediného priateľa“, čo sú tituly hodné vyššieho správcu na faraónskom dvore. Tento názor zastáva aj Emilie Martinet, postdoktorandka egyptológie na Université Paul Valéry – Montpellier. Martinet síce nie je súčasťou tímu, ktorý hrobku objavil, no jej výskum sa zameriava práve na fungovanie staroegyptskej správy.

Krásne zdobená hrobka

V hrobke vedie k jej predsieni klesajúca chodba, pričom vchod na južnej stene vestibulu vedie do predsiene s kresbou, zobrazujúcou Khuwyho, ktorý sedí pred stolcom, na ktorý budú nosiť obetiny jeho príbuzný či iní návštevníci hrobky. Tento stolček je dôležitou súčasťou každej egyptskej hrobky. Dva vchody na západnej stene predsiene vedú do pohrebnej komory.

Tím archeológov objavil hrobku, ktorá patrila úradníkovi menom Khuwy, ktorý žil asi pred 4400 rokmi. Hieroglyfy na tejto fotografii hovoria, že je „správcom Veľkolepého domu“.  

Archeológovia v tejto pohrebnej komore našli pozostatky vápencového sarkofágu, ktorý bol v staroveku vykradnutý a takmer zničený. Pozostatky múmie Khuwyho však boli nájdené v tej istej miestnosti.

Dizajn hrobového komplexu je podobný komorám, postaveným pod pyramídami počas obdobia piatej dynastie Egypta (2465 až 2323 pnl).

Ďalšie objavy

Tím vedený Mohamedom Megahedom, archeológom Egyptského ministerstva pre pamätihodnosti, taktiež skúmal aj pyramídu, ktorá sa nachádza vedľa pyramídy pre Djedkare Isesi a zistil, že patrila kráľovnej menom Setibhor. Nápis na stĺpci v pyramíde znie:

„Tá, ktorá vidí Hora a Sutecha, obdivovaná a chvályhodná manželka kráľa, jeho milovaná Setibhor“.  

Pyramídu vedľa pyramídy faraóna Djedkare Isesiho podľa nápisu priradili egyptskej kráľovnej Setibhor.

Aj keď archeológovia vedeli o existencii tejto pyramídy, až doteraz si neuvedomovali, že bola postavená pre kráľovnú.

Český inštitút egyptológie vydal vyjadrenie, že „veľkosť pyramídového komplexu kráľovnej Setibhor a jej titul manželky kráľa naznačujú, že snáď aj priamo zasahovala do vládnutia manžela, faraóna Djedkare, keď sa dostal na egyptský trón“.

Tím vykonal aj reštaurátorské práce na pyramíde faraóna Djedkare Isesi.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65155-mummy-of-pharaoh-official-discovered.html

Obrázok: gomhuriaonline.com/Upload/News/9-4-2019_11_52_40_GomhuriaOnline_IMG-20190402-WA0008(1).jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.