Múzeum Louvre

Známe parížske múzeum Louvre bolo postavené v roku 1190, aby slúžilo ako ochranné sídlo hlavného mesta pred Vikingami. Neskôr, v roku 1364 bolo prestavané na veľkolepé kráľovské sídlo. V tejto funkcii ho však nakoniec nahradil Versailles. 

Louvre

Dnešný honosný Louvre sa môže svojej kráse poďakovať Ľudovítovi XIII., Ľudovítovi XIV. a nakoniec aj Ľudovítovi XV.
Louvre ako múzeum otvorilo svoje brány 10. augusta 1793. Pýši sa hlavne veľkým množstvom známych, ale aj menej známych výtvarných diel. Medzi najznámejšie diela, ktoré zaujali miesto v tomto paláci, patrí aj Mona Lisa, Korunovácia Napoleona I. či Sloboda vedúca ľud.
Palác je rozdelený na Starý a Nový Louvre. Avšak, samotné múzeum sa delí až na 7 častí a to sú:

1.Egyptské starožitnosti

2. Stará Antická a Orientálna keramika

3. Grécke a Rímske starožitnosti

4. Maľby, kresby a medyritiny – XIII.-XIX. storočie

5. Skulptúry stredoveku, renesancie a modernej doby

6. Malé umelecké predmety svetovej histórie

7. Námorníctvo a etnografia.

paris louvre

K Louvre nekompromisne patrí aj obrovská sklenená pyramída naprojektovaná francúzskym prezidentom Mitterandom v roku 1989 a postavená architektom Ieoh Ming Peiom. Pyramída vyriešila nadmerný počet návštevníkov, ktorý starý vchod do múzea nezvládal. Z recepcie, ktorá v pyramíde sídli, vedú tri vchody do rôznych častí múzea. Každý milovník umenia a histórie by mal toto miesto aspoň raz navštíviť. No určite to nie je prehliadka na pár hodín. Ak ho chcete podrobne preskúmať, naplánujte si naň niekoľko dní. 

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: toparistoday.com, parisium.eu, history.com

Obrázky: freemages.co.uk, travlang.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.