Mýtické bytosti alebo prehnaná fantázia?

Už od pradávnych čias si ľudia rozprávajú príbehy o tvoroch, ktoré sa vyskytujú len občas a je ťažké ich zazrieť, alebo sa s nimi stretnúť. Tieto mýty sa podávali z generácie na generáciu ústnym podaním, pričom sa stále vylepšovali až do formy, v ktorej ich poznáme dnes. Z čoho tieto príbehy ale pramenia a čo tvorí ich skutočnú podstatu? Naozaj sa v dávnych dobách stretávali naši predkovia s jednorožcami? Alebo bojovali s Kyklopmi? Poďme sa na to pozrieť troška odbornejšie. 

Kyklop je bájna postava, ktorá sa vyskytovala v mýtoch Grékov a neskôr aj u Rimanov. Išlo o obra, ktorý však nemal oči ako normálny človek, disponoval len jedným veľkým okom, ktoré bolo posadené v strede čela. O Kyklopoch sa zmieňujú aj slávni umelci danej doby, ako napríklad Homér, Euripides, Virgilius a iní. Táto podobizeň obra s jedným okom však pravdepodobne vznikla tak, že niekto našiel lebku mamuta, prípadne slona a s použitím značnej fantázie vznikol mýtus o Kyklopoch. Lebky slonov totiž majú v strede čela jednu veľkú dieru (ktorá naozaj evokuje jedno oko), pričom otvory na oči sú zakrpatené a nachádzajú sa zboku lebky. Táto diera v strede lebky súvisí s umiestnením chobota na slonej hlave.

kyklop

Jednorožce sú bájne zvieratá, ktoré sa začali objavovať už v antických príbehoch. Boli opisované ako beštie, ktoré vyzerajú síce ako šľachtený kôň, ale z čela im vyrastá dlhý špirálovito zatočený roh. Príbehy o jednorožcoch sa vyskytujú v podstate vo všetkých kultúrach, aj keď v každej majú svoje špecifiká. V prímorských oblastiach, kde toto bájne zviera má svoj pôvod, sa však mýtus o ňom zrodil pravdepodobne odvodením podobnosti s lebkou narvala. Narval je morský tvor, podobný tuleňovi, ktorému zo stredu čela vyrastá dlhý zatočený roh. Neskôr sa zistilo, že tento roh nie je rohom v pravom slova zmysle, je to zub, ktorý si prerezal cestu von a rastie s vekom daného zvieraťa.

jednorozec

roh

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje a obrázky: fogonazos.es, boneroom.com 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.