Na starom egyptskom pohrebnom území objavili múmiu s pozlátenou tvárovou maskou

Raritná strieborná tvárová maska zdobená zlatom.

Pozlátená strieborná tvárová maska, mumifikačná dielňa, múmie a sarkofágy, to všetko objavil egyptsko-nemecký výskumný tím v hrobovom komplexe v Saqqare v Egypte ráno 14. júla 2018.  

Komplex obsahuje niekoľko pohrebných šácht vykopaných do zeme, pričom niektoré z nich majú hĺbku viac ako 30 metrov.

Niektoré z nálezov sa datujú do obdobia pred asi 2500 rokmi, vrátane striebornej masky, ktorá sa datuje niekedy medzi rokmi 664 pnl a 404 pnl.

Oči tvárovej masky obsahujú kalcit, obsidián a čierny drahokam.

Hrobkový komplex pozostáva zo série šácht, ktoré vedú k mnohým pohrebným komorám.

Ramadan Badry Hussein, vedúci egyptsko-nemeckého tímu z univerzity v Tübingene v Nemecku vo svojom vyhlásení uviedol, že objavenie tejto masky možno považovať za senzáciu, pretože len veľmi málo masiek z drahých kovov sa dodnes zachovalo, keďže hroby väčšiny egyptských hodnostárov boli vyplienené už v dávnych časoch.

Maska bola nájdená na tvári múmie skrytej vo veľmi poškodenej drevenej rakve, na ktorej je vyobrazenie bohyne zvanej Mut. Z popisu na rakve, ktorý je ešte čitateľný, vedci zistili, že múmia patrí pravdepodobne mužskému kňazovi.  

Mumifikačná dielňa

Archeológovia tiež našli pozostatky toho, čo považujú za mumifikačnú dielňu, teda miesto, kde boli mumifikovaní ľudia pred pochovaním v hrobovom komplexe. Obsahuje misky a odmerné poháre, na ktorých sú napísané názvy olejov a iných látok používaných na mumifkáciu . V rámci dielne objavili aj dve veľké misy, ktoré sa pravdepodobne používali na sušenie múmie s oxidom sodným a pripravovanie obväzov, ktoré sa používali na zabalenie múmie.

Jedna z múmií nájdených v komplexe je kňaz, ktorý slúžil bohyni neba Mut. Jeho múmia bola nájdená v silne poškodenej drevenej rakve.

Dielňa sa nachádza v pozostatkoch budovy z mramoru a vápenca. Táto budova je situovaná nad veľkou šachtou, ktorá vedie do niekoľkých pohrebných komôr, obsahujúcich múmie, sarkofágy, alabastrové nádoby (používané na úschovu orgánov zomrelých) a figúrok vešebt. Egypťania verili, že tieto figúrky by mohli zosnulým v posmrtnom živote.

Výkopy a mapovanie komplexu hrobov naďalej prebiehajú. Výskum je sponzorovaný Nemeckou výskumnou nadáciou. Mnohí z nemeckých vedcov z tímu sú z Univerzity v Tübingene.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63066-mummy-mask-sarcophagus-saqqara-egypt.html

Obrázok: thejewelerblog.files.wordpress.com/2018/07/mask1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.